fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koncentracja rynku po wyjściu AXA

Bloomberg
Ewentualne opuszczenie Polski przez francuskiego giganta nie zagrozi naszemu rynkowi ubezpieczeń.

We wtorek gruchnęła wiadomość, że francuski ubezpieczyciel AXA myśli o sprzedaży swoich biznesów w Europie Środkowej. W środę AXA Polska nie skomentowała tej informacji Reutersa. Aleksandra Leszczyńska, rzeczniczka prasowa polskiego oddziału ubezpieczyciela, odesłała nas do centrali we Francji. Stamtąd też jednak na razie brak informacji.

Polska Izba Ubezpieczeń, którą poprosiliśmy o ocenę znaczenia ewentualnego wyjścia AXA z Polski, również odmówiła komentarza. – Nie możemy komentować takich spraw dotyczących członków izby – powiedział krótko Marcin Tarczyński, ekspert PIU. AXA jest członkiem PIU.

Od komentarzy wstrzymuje się też konkurencja. – Mamy zasadę, że nigdy nie komentujemy pytań o konkretne transakcje – uciął Damian Ziąber, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej PZU, gdy zapytaliśmy, czy polski ubezpieczyciel może być zainteresowany przejęciem biznesu AXA w naszym kraju.

Od osoby dobrze znającej realia rynku ubezpieczeń, zastrzegającej sobie anonimowość, usłyszeliśmy natomiast, że w jej ocenie decyzja w sprawie wyjścia AXA z Polski już zapadła. – Jeśli się tak stanie, to nie będzie to groźne dla naszego rynku ubezpieczeń. Po prostu będziemy mieli do czynienia z większą koncentracją – uważa nasz rozmówca.

AXA zajmuje piąte miejsce w Polsce w segmencie ubezpieczeń pozostałych osobowych oraz majątkowych i dziesiąte w segmencie ubezpieczeń na życie. W obu segmentach ma kilkuprocentowe udziały.

Z kolei AXA TFI jest jedną z instytucji finansowych dopuszczonych do zarządzania pracowniczymi planami kapitałowymi. – Nie chcę komentować spekulacji na temat przyszłości AXA w Polsce. Nawet gdyby okazały się prawdziwe, nie byłby to problem dla realizacji programu PPK. Na tym rynku aktywnych jest 20 instytucji finansowych – powiedział nam Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych.

AXA TFI oferuje zarządzanie PPK w ramach współpracy z mBankiem. Główny właściciel tego banku, niemiecki Commerzbank, wystawił swoje udziały na sprzedaż.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA