fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

WHO: Unikajcie banknotów, to unikniecie zarażenia koronawirusem

Bloomberg
Banknoty mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego lepiej korzystać z płatności zbliżeniowych - zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO ostrzega, że koronawirus COVID-19 może przetrwać na banknotach nawet przez wiele dni. Dlatego warto jak najczęściej korzystać płatności bezdotykowych oraz myć ręce tuż po dotykaniu banknotów - zaleca WHO.

Rzecznik WHO, Christian Lindmeier powiedział brytyjskiej gazecie "The Telegraph", że zaraz po dotknięciu banknotów należy umyć ręce, nie dotykać brudnymi rękoma twarzy a najlepiej w ogóle unikać banknotów. Podobne ostrzeżenie wystosował bank Anglii.

W Chinach i Korei już w zeszłym miesiącu banki zdecydowały się na procedurę dezynfekcji banknotów, by powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. Do odkażania gotówki użyto światła ultrafioletowego oraz wysokich temperatur. Następnie banknoty przez 14 dni są poddawane "kwarantannie" a następnie ponownie wprowadzane do obrotu. Część banknotów zdecydowano się zutylizować.

Wirusy podobne do COVID-19 potrafią przetrwać poza organizmem człowieka nawet 9 dni.

Banknoty i monety przechodzą przez setki rąk i od zawsze uważane są za siedliska bakterii i wirusów. W 2013 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim z 2013 przeprowadzono badania, które wykazały, że na banknotach znajduje się więcej bakterii niż na balustradach schodów w miejscach publicznych, przyciskach bankomatów czy na książkach w bibliotekach. Naukowcy znaleźli na banknotach bakterie coli oraz gronkowca złocistego mogącego wywoływać wymioty, biegunki, spadki ciśnienia krwi, a nawet śmierć. Ponadto znaleziono na nich bakterie enterokoków, pałeczki powodujące czerwonkę oraz inne wywołujące zakażenia jelit i wrzody.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA