fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Byłe kolonie brytyjskie z własnymi funtami

123RF
Londyn dał prawo swoich terytoriom zamorskim i posiadłościom korony brytyjskiej ma bicie własnych monet jednofuntowych.

-Ministrowie podjęli taką decyzję jako symbol popracia terytoriów i zależnych od Wielkiej Brytanii posiadłości i zagwarantowali im, że będą mogły osiągnąć korzyści od wykorzystania lepiej chronionej 12-kątnej monety - głosi komunikat brytyjskiego skarbu.

Decyzja Londynu pozwala byłym brytyjskim koloniom na umieszczanie na rewersie jednofuntówki swoich zabytków, historycznych miejsc, wyjątkowych roślin czy zwierząt.

- Nowy wygląd monet pokaże bogactwo i różnorodność Wspólnoty Brytyjskiej na całym świecie, tak jak róża, por, oset i koniczyna są obecnie symbolami czterech narodów Wielkiej Brytanii. Od wysp falklandzkich po Gibraltar, ten krok pokazuje nasze trwałe przywiązanie do terytoriów na całym świecie - podkreślano w resorcie skarbu.

W 2017 r Londyn wprowadził do obiegu nową monetę o nominale 1 funt szterling o kształcie dwunastokąta. Moneta nie jest dostępna w brytyjskich terytoriach zamorskich i posiadłościach, gdzie dotąd w obiegu są stare monety różniące się formą i wielkością.

Władze terytoriów, które zdecydują się na bicie własnych funtów powinny poinformować o tym królewską mennicę. A ta zaopatrzy zamorskie terytoria w formy do bicia monet. Kto może wybić własną, oryginalną jednofuntówkę? Posiadłości Korony: Wyspa Man na Morzu Irlandzkim, Wyspy Jersey i Guernsey w kanale La Manche.

Zamorskie terytoria Wielkiej Brytanii: Anguilla (Karaiby); Bermudy (Północny Atlantyk); Brytyjskie Terytoria Antarktyczne; Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego; Brytyjskie Wyspy Dziewicze (Karaiby); Kajmany (Karaiby); Gibraltar; Montserrat (Karaiby); Wyspa Pitcairn (Ocean Spokojny); Święta Helena, Wniebowstąpienie, Tristan da Cunha, Falklandy (Południowy Atlantyk); Georgia Południowa i Sandwich Południowy (Południowy Atlantyk - tereny antarktyczne); Wyspy Turks i Caicos (Bahamy) oraz Akrotiri i Dhekelia (Morze Śródziemne).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA