fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Warszawa wiarygodna jak Szwajcaria. Podwyższono rating

Fotorzepa, Marta Bogacz
Wiarygodność kredytowa Warszawy jest na najwyższym możliwym poziomie – oceniła agencja ratingowa INC Rating.

Poznańska agencja, specjalizująca się w ocenach wiarygodności kredytowej samorządów, opublikowała w piątek zaktualizowane ratingi m.in. Warszawy, Krakowa oraz województw małopolskiego i opolskiego. 

Rating Warszawy podwyższyła o jeden stopień, z AA+ do AAA. Taką ocenę agencje ratingowe nadają najbardziej wiarygodnym emitentom instrumentów dłużnych. Spośród państw cieszą się nią np. Szwajcaria i Niemcy. Dla porównania, wiarygodność kredytową Krakowa INC Rating ocenia na A (to szósty stopień na 20 możliwych).

Oceny wiarygodności kredytowej państw i jednostek samorządu terytorialnego nie są jednak bezpośrednio porównywalne. W przypadku Warszawy najwyższa ocena to tzw. „długoterminowy rating krajowy”. Tymczasem długoterminowy rating międzynarodowy polskiej stolicy wynosi A- (siódmy stopień na 20 możliwych) i nie może być wyższy. Taka jest bowiem średnia ocena wiarygodności kredytowej Polski w trzech głównych agencjach ratingowych (Fitch, Moody’s i S&P).

Agencja INC Rating, która prowadzi działalność od przełomu 2015 i 2016 r., wyjaśnia, że najwyższa ocena wiarygodności kredytowej Warszawy odzwierciedla „wyniki operacyjne Miasta Stołecznego Warszawy, jego wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych, wzorową sytuację płynnościową budżetu oraz niski w stosunku do środków operacyjnych poziom obsługi zadłużenia”. Rating bierze również pod uwagę poziom zadłużenia spółek miejskich.

Agencja zwraca uwagę, że „pomimo zrealizowania (przez Warszawę – red.) w ostatnich pięciu latach zadań inwestycyjnych przekraczających 8847 mln zł, poziom długu jest niższy niż na początku tego okresu o 799,1 mln zł. Planowane przez jednostkę zadłużenie w kolejnych okresach nie powinny znacząco wpłynąć na jej zdolność do regulowania długoterminowych zobowiązań”.

Krzysztof Waśko, analityk odpowiedzialny za rating Warszawy, wyjaśnił „Rzeczpospolitej”, że za sporządzenie tej oceny zapłacił inwestor, który jednak zgodził się na jej upublicznienie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA