Film

Kenia: Reżyser pozywa władze, by mieć szansę na Oscara

AFP
Wanuri Kahiu, kenijska reżyser, złożyła w sądzie pozew przeciwko decyzji władz, które wcześniej zakazały emisji w kraju jej filmu "Rafiki" opowiadającego o lesbijskiej miłości - informuje "The Guardian".

Kahiu chce, aby kenijskie kina mogły wyświetlać jej film, dzięki czemu mógłby być on kandydatem kenijskiej kinematografii do Oscara - wynika ze złożonego przez nią pozwu.

 

"Rafiki" (w suahili słowo to oznacza "Przyjaciel") miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes - to pierwszy kenijski film pokazany na tym festiwalu. Film jest adaptacją opowiadania "Jambula Tree" napisanego przez ugandyjską pisarkę Monikę Arac de Nyeko.

Aby film mógł być kandydatem Kenii do Oscara w kategorii "Najlepszy film zagraniczny" jego premiera w Kenii musi mieć miejsce przed 30 września. Tymczasem od kwietnia jest on objęty zakazem wyświetlania, ze względu na "promowanie homoseksualizmu".

To właśnie opartą na tym zarzucie decyzję Kenijskiej Rady ds. Klasyfikowania Filmów zaskarżyła Kahiu, która pozwała stojącego na czele Rady Ezekiela Mutuę oraz prokuratora generalnego kraju.

Rada, która wcześniej zaakceptowała scenariusz filmu, w kwietniu oświadczyła, że "każdy, kto będzie posiadał kopię filmu, złamie prawo".

W Kenii homoseksualistom grozi do 14 lat więzienia za utrzymywanie kontaktów seksualnych z osobą tej samej płci.

Kenijscy filmowcy domagają się anulowania prawa z lat 60-tych, które pozwala rządowi "kontrolować produkcję i dystrybucję" wszelkich materiałów audiowizualnych.

W 2016 roku kenijski przemysł filmowy był wart 2 mld dolarów - wynika z danych Kenijskiej Komisji Filmowej.

Źródło: The Guardian

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL