fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Przedwojenne filmy na Festiwalu w Gdyni

materiały prasowe
Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni zaprezentują publiczności trzy polskie filmy nakręcone przed wojną. W dwóch z nich główne role zagrała Jadwiga Smosarska.

Cykl "Skarby kina przedwojennego" po raz pierwszy został zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 roku. Przedwojenne produkcje zdobyły uznanie festiwalowej publiczności, dlatego twórcy zdecydowali się na kontynuację cyklu.

W tym roku zaprezentują widzom trzy filmy, w tym dwie komedie „Fredek uszczęśliwia świat” i „Dwie Joasie” oraz dramat „Księżna Łowicka”.

"Dwie Joasie" z Jadwigą Smosarską w roli głównej to historia pięknej dziewczyny, która - aby uniknąć namolnych zalotników w pracy - przebiera się za nieśmiałą i nieco zdziwaczałą brzydulę. Komedia Mieczysława Krawicza z 1935 roku to jedyny przedwojenny polski film dźwiękowy, który zachował się w wersji z dwujęzycznymi napisami.

"Księżna Łowicka" z 1932 roku opowiada o losach Joanny Grudzińskiej, żony wielkiego księcia Konstantego, która skrycie i z wzajemnością kocha polskiego konspiratora Waleriana Łukasińskiego. Obraz zrealizowany według powieści Wacława Gąsiorowskiego o tym samym tytule jest jednym z niewielu przedwojennych polskich historycznych filmów kostiumowych. Był wyświetlany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W roli głównej także wystąpiła Jadwiga Smosarska.

Konserwacji i digitalizacji przedwojennych produkcji podjęła się Filmoteka Narodowa. Każdy z filmów przeszedł proces rekonstrukcji cyfrowej w ramach projektu "NITROFILM. Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie". Gdyńska publiczność będzie zatem mogła obejrzeć przedwojenne obrazy w doskonałej jakości.

Każdy seans w ramach sekcji „Skarby kina przedwojennego” poprzedzą krótkie programy filmowe zatytułowane „Z miłości do kina”, podczas których ksperci z Filmoteki Narodowej przybliżą realia produkcji filmu oraz sylwetki twórców i aktorów. Opowiedzą też o pracy nad konserwacją i digitalizacją starych taśm.

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Filmoteka Narodowa zaprezentuje również projekt rekonstrukcji filmu Konstantego Meglickiego „Halka”. Blisko trzy lata po premierze w 1929 roku film został przemontowany, udźwiękowiony i ponownie wszedł na ekrany już jako film dźwiękowy. Głosów głównym bohaterom użyczyli sopranistka Zuzanna Karin oraz tenor Władysław Ladis, brat wybitnego śpiewaka Jana Kiepury. W scenach zbiorowych występują zaś chór i orkiestra Opery Warszawskiej.

W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowały się obszerne fragmenty materiałów do wersji udźwiękowionej "Halki" z 1932 roku. Przez wiele lat ich stan nie pozwalał na eksploatację. Dzięki technologii cyfrowej Filmoteka Narodowa mogła dokonać rekonstrukcji filmu.

Projekt „NITROFILM...” obejmuje ok. 160 polskich przedwojennych fabuł. Filmotece Narodowej udało się także włączyć do projektu 43 polskie filmy fabularne, uznawane za zaginione w czasie wojny.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni potrwa od 19 do 24 września. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA