fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Prawda o Zakonie Krzyżackim

Trwają zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o Krzyżakach "Habit i zbroja".

Scenariusz napisany przez Jana Wróbla i Pawła Piterę (także reżysera filmu) opowiada historię potężnego, perfekcyjnie zorganizowanego państwa, cywilizacyjnie wyprzedzającego swoich sąsiadów, praktycznie niezwyciężonego na polu walki. A jednak się rozpadło…

Opowieść rozpoczyna się w XII wieku (powstanie zakonu w Palestynie) i doprowadzona jest do XVI wieku, kiedy zakon rozwiązał się, sekularyzował i poddani zgłosili akces do Rzeczpospolitej. A wszystko dlatego, że obywatele uznali, że wolność stanowi dla nich większą wartość niż zdobycze cywilizacyjne wnoszone do ich życia przez Zakon Krzyżacki.
Scenariusz powstał w oparciu o najnowsze badania tamtego okresu historii i ma pokazać historię odbiegającą od stereotypowo utrwalonych wyobrażeń kształtowanych dotąd przede wszystkim przez sienkiewiczowskich „Krzyżaków”. Twórcy filmu chcą także pomieścić wiedzę o ówczesnym codziennym życiu - także jak gotowano, spano, walczono, jak był ubrany mnich, a jak rycerz, jak budowano zamki.

W produkcji bierze udział około 50. grup rekonstrukcyjnych – w sumie około tysiąca osób. Będą też animacje.
Autorzy pokażą także bitwę pod Grunwaldem. Zdjęcia będą kręcone w lipcu 2016 roku, podczas inscenizacji zorganizowanej z okazji obchodów bitwy. Dokument jest koprodukcją Polaków i Litwinów. Film będzie realizowany m.in. w zamku w Malborku, na polach grunwaldzkich, ale również na Litwie – w zamku w Trokach i w wieży Giedymina w Wilnie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA