Reklama
Rozwiń

Przyszłość polskiej farmacji rysuje się optymistycznie

Na koniec lutego działało w Polsce ponad 800 podmiotów zajmujących się produkcją substancji farmaceutycznych, leków oraz wyrobów farmaceutycznych. Z tego aż 660 (czyli ponad 80 proc.) to firmy zatrudniające do dziewięciu pracowników. W branży dominują więc mali, lokalni producenci. Według raportu „Rynek farmaceutyczny w 2017 r." firmy QuintilesIMS wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wzrosła o 4,9 proc. i osiągnęła wycenę 38,3 mld zł, odpowiadając tym samym za ok. 1 proc. PKB.

Publikacja: 20.03.2018 20:00

Przyszłość polskiej farmacji rysuje się optymistycznie

Foto: Adobe Stock

Według raportu McKinsey czyni to polski rynek farmaceutyczny największym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej oraz szóstym co do wielkości w całej Unii Europejskiej. Największy udział w wartości dodanej całego sektora farmaceutycznego ma produkcja wyrobów farmaceutycznych (70–90 proc.). W bieżącym roku można oczekiwać stabilizacji wyników firm farmaceutycznych. Większym przychodom sprzyjają przede wszystkim rosnące ceny leków bez recepty, wprowadzanie do sprzedaży dużej liczby nowych produktów, wzrost świadomości Polaków związany z profilaktyką, a także wzrost dochodów rozporządzalnych konsumentów (wzrost wynagrodzeń i środki z programu 500+). Poprawie sytuacji w przemyśle farmaceutycznym sprzyja także coraz większa wartość rynku aptecznego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam