Przyszłość polskiej farmacji rysuje się optymistycznie

Na koniec lutego działało w Polsce ponad 800 podmiotów zajmujących się produkcją substancji farmaceutycznych, leków oraz wyrobów farmaceutycznych. Z tego aż 660 (czyli ponad 80 proc.) to firmy zatrudniające do dziewięciu pracowników. W branży dominują więc mali, lokalni producenci. Według raportu „Rynek farmaceutyczny w 2017 r." firmy QuintilesIMS wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wzrosła o 4,9 proc. i osiągnęła wycenę 38,3 mld zł, odpowiadając tym samym za ok. 1 proc. PKB.

Publikacja: 20.03.2018 20:00

Przyszłość polskiej farmacji rysuje się optymistycznie

Foto: Adobe Stock

Według raportu McKinsey czyni to polski rynek farmaceutyczny największym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej oraz szóstym co do wielkości w całej Unii Europejskiej. Największy udział w wartości dodanej całego sektora farmaceutycznego ma produkcja wyrobów farmaceutycznych (70–90 proc.). W bieżącym roku można oczekiwać stabilizacji wyników firm farmaceutycznych. Większym przychodom sprzyjają przede wszystkim rosnące ceny leków bez recepty, wprowadzanie do sprzedaży dużej liczby nowych produktów, wzrost świadomości Polaków związany z profilaktyką, a także wzrost dochodów rozporządzalnych konsumentów (wzrost wynagrodzeń i środki z programu 500+). Poprawie sytuacji w przemyśle farmaceutycznym sprzyja także coraz większa wartość rynku aptecznego.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców