fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przyszłość polskiej farmacji rysuje się optymistycznie

Adobe Stock
Na koniec lutego działało w Polsce ponad 800 podmiotów zajmujących się produkcją substancji farmaceutycznych, leków oraz wyrobów farmaceutycznych. Z tego aż 660 (czyli ponad 80 proc.) to firmy zatrudniające do dziewięciu pracowników. W branży dominują więc mali, lokalni producenci. Według raportu „Rynek farmaceutyczny w 2017 r." firmy QuintilesIMS wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wzrosła o 4,9 proc. i osiągnęła wycenę 38,3 mld zł, odpowiadając tym samym za ok. 1 proc. PKB.

Według raportu McKinsey czyni to polski rynek farmaceutyczny największym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej oraz szóstym co do wielkości w całej Unii Europejskiej. Największy udział w wartości dodanej całego sektora farmaceutycznego ma produkcja wyrobów farmaceutycznych (70–90 proc.). W bieżącym roku można oczekiwać stabilizacji wyników firm farmaceutycznych. Większym przychodom sprzyjają przede wszystkim rosnące ceny leków bez recepty, wprowadzanie do sprzedaży dużej liczby nowych produktów, wzrost świadomości Polaków związany z profilaktyką, a także wzrost dochodów rozporządzalnych konsumentów (wzrost wynagrodzeń i środki z programu 500+). Poprawie sytuacji w przemyśle farmaceutycznym sprzyja także coraz większa wartość rynku aptecznego.

Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK wynika, że dla firm z obu branż skupiających producentów wyrobów farmaceutycznych udział firm z zaległymi zobowiązaniami wy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA