Słoneczna gigafabryka

Polscy producenci urządzeń fotowoltaicznych chcą zbudować wytwórnię ogniw za miliard złotych.

Aktualizacja: 13.08.2020 06:02 Publikacja: 12.08.2020 21:00

Słoneczna gigafabryka

Foto: Adobe Stock

Rodzimi producenci urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki, którzy od maja tego roku tworzą sojusz w walce z tanią, ale bardzo dobrą chińską konkurencją, opracowali plan działania na najbliższą dekadę.

Czytaj także: Śmiałe plany polskich firm fotowoltaicznych

W pierwszej kolejności każdy z nich znacząco rozwinie swoje moce produkcyjne. Dla przykładu – zakłady produkujące moduły fotowoltaiczne, których łączne zdolności sięgają dziś około 500 megawatów na rok, planują wzrost mocy o gigawat na rok tylko do 2025 r. W dalszych planach jest budowa wspólnej fabryki ogniw słonecznych (to z nich tworzy się moduły) o mocy produkcyjnej jednego gigawata na rok. Potrzebują na ten cel około 1 mld zł. Inicjatywa ma mocne wsparcie rządowe.

– Jako Polska już dziś jesteśmy znaczącym producentem modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej, ale jądrem innowacji w tym biznesie są ogniwa, które wciąż importujemy, głównie z Chin. Stąd pomysł budowy gigafabryki ogniw, z których korzystać będą producenci modułów, a część popłynie na eksport – wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

Trwają poszukiwania zarówno dobrej lokalizacji pod potencjalną inwestycję, jak i partnera finansowego. Nowy zakład mógłby stanąć na terenach, gdzie dziś wydobywa się węgiel kamienny lub brunatny. – To była nasza pierwsza myśl, bo tworząc nowe miejsca pracy, pomoglibyśmy tym regionom przejść trudny etap transformacji – wyjaśnia Wiśniewski.

Uczestnicy porozumienia próbują też zainteresować inwestycją banki, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także Komisję Europejską. Jesienią IEO ma zaprezentować projekt na forum unijnym.

Firmy tworzące sojusz szacują, że ich inicjatywy mogą w najbliższych czterech–pięciu latach stworzyć nawet 1,7 tys. trwałych miejsc pracy. Łączna szacowana wartość inwestycji w rozwój produkcji ogniw fotowoltaicznych, modułów i konstrukcji ma wynieść 1,5 mld zł.

Inicjatywa polskiego przemysłu pojawia się w momencie potężnego boomu na rynku polskiej fotowoltaiki. Branża szacuje, że tempo instalacji paneli słonecznych na dachach domów i planowany rozwój farm słonecznych doprowadzą do uzyskania w naszym kraju 8 GW mocy zainstalowanej w tych urządzeniach w 2025 r., co przekracza rządowe plany na 2030 r.

Rodzimi producenci urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki, którzy od maja tego roku tworzą sojusz w walce z tanią, ale bardzo dobrą chińską konkurencją, opracowali plan działania na najbliższą dekadę.

Czytaj także: Śmiałe plany polskich firm fotowoltaicznych

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje
Biznes
Majówka 2024 z zaciśniętym pasem. Większość Polaków zostanie w domu