fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Niesamowita presja na szwajcarskiego franka

Bloomberg
Wielka presja na umocnienie franka spowodowana przez pandemię zmusiła Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) do interwencji na rynkach walutowych. Przyznał to jego prezes Thomas Jordan w wywiadzie dla gazety „Sonntagszeitung".

Zbyt mocny frank szkodzi szwajcarskiej gospodarce, zwłaszcza zaś eksporterom, a popyt na tę walutę zwiększyła polityka innych państw i banków centralnych zmierzająca do stabilizacji gospodarek zagrożonych głęboką recesją.

"Na skutek napływów do aktywów denominowanych we franku, spowodowanych przez kryzys, jesteśmy bardziej aktywni na rynkach walutowych by osłabić presję na franka", powiedział Jordan dodając, że SNB nigdy nie ujawnia szczegółów odnośnie do swoich transakcji. Skalę interwencji określił jednak jako znaczącą.

Obok interwencji na rynkach walutowych jego głównym narzędziem w zwalczaniu presji na umocnienie franka i spadek cen konsumpcyjnych są ujemne stopy procentowe, wskazuje Bloomberg.

Ten ostatni czynnik zostanie wyeliminowany jak tylko pozwoli na to sytuacja, ale teraz, według Jordana, ujemne stopy procentowe są potrzebne by chronić gospodarkę przed większymi stratami. Obecnie szwajcarski biznes wykorzystuje 70-80 proc. swoich możliwości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA