– Energetyka jest jednym ze strategicznych tematów w debacie, jest jedną z najważniejszych płaszczyzn, na których opieramy naszą codzienność, niestety zauważamy to dopiero, gdy dzieje się coś nie tak – mówi gość podcastu. – Problemy jednostek energetycznych w Polsce mogą bardzo łatwo rozlać się na cały region, a nawet Europę. Zaburzenia związane z pracą elektrowni Bełchatów były odczuwalne nawet w północnej Afryce – mówi. Jak zauważa Jakub Wiech, by w przyszłości uniknąć takich kryzysów, potrzebujemy energetyki rozproszonej, zróżnicowanej, by awarie dużych bloków, takich jak Bełchatów nie zaburzały pracy całego systemu energetycznego.

– W sprawie Turowa jesteśmy podwójnie przyparci do ściany – tłumaczy gość podcastu. Wyłączenie kopalni pozbawiłoby nas mocy w systemie elektroenergetycznym, to również ważny węzeł przesyłowy, który utrudniłby Polsce import energii z Niemiec. Spór z Czechami ma również wymiar polityczny. – Rząd zbliża się teraz do podpisania umowy społecznej z górnikami, która zadecyduje o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku – mówi Jakub Wiech.

– Ameryka nie nałożyła restrykcji na spółkę Nord Stream 2 AG, kluczowy podmiot dla budowy gazociągu, który jest de facto odpowiedzialny za konstrukcję połączenia. Za brak tych sankcji jest pewien niedosyt – mówi Jakub Wiech.