fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Klimatolog: Australia może stać się niezdatna do życia

AFP
Wzrost średnich temperatur na Ziemi może sprawić, iż Australia stanie się tak gorąca i sucha, że mieszkańcy tego kraju staną się uchodźcami klimatycznymi - uważa amerykański klimatolog i geofizyk Michael Mann.

Od kilku miesięcy Australia boryka się z pożarami, w których zginęło już 28 osób, ponad miliard zwierząt, a ogień spustoszył tereny o łącznej powierzchni równej powierzchni Bułgarii - zauważa Reuters. W grudniu temperatury w Australii biły rekordy dochodząc w niektórych miejscach w najcieplejszym momencie dnia do niemal 50 stopni Celsjusza.

- Jest czymś wyobrażalnym, że większa część Australii stanie się za gorąca i za sucha, by zamieszkiwali ją ludzie - twierdzi Mann, dyrektor Centrum Nauki o Ziemi na uniwersytecie stanowym w Pennsylvania.

- W takiej sytuacji, tak, niestety Australijczycy dołączą do grona uchodźców klimatycznych - dodał.

Uchodźcy klimatyczni to ludzie zmuszeni do opuszczenia swoich domów ze względu na zmiany klimatu lub wystąpienie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Mann, który prowadzi obecnie badania nad zmianami klimatu w Australii uważa jednocześnie, że rząd Australii mógłby - bez szkody dla gospodarki - zwrócić się w stronę energii odnawialnej, redukując emisję dwutlenku węgla, która jest w Australii wysoka ze względu na oparcie tamtejszej energetyki na węglu.

- Można rozwijać gospodarkę, tworzyć miejsca pracy i chronić środowisko jednocześnie - stwierdził.

- Australijczycy potrzebują do tego rządu, który będzie działał na ich rzecz, a nie na rzecz baronów weglowych - dodał.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA