fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

USA: Walczyli z ptakami, mają problem z jadowitymi gąsienicami

Amizrachi [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Teksańskie Centrum Medyczne w Houston, próbując bronić się przed ptakami, m.in. gołębiami, które mogą przenosić choroby nieoczekiwanie doprowadziło do powstania "azylu" dla jednych z najbardziej jadowitych gąsienic zamieszkujących Amerykę Północną (Megalopyge opercularis), których ukłucie wywołuje ból podobny do tego, jaki odczuwa się w momencie łamania kości - informuje amerykański "Newsweek".

Na dębach rosnących wzdłuż alejek na terenie Teksańskiego Centrum Medycznego rozwieszono siatki, które miały przeciwdziałać gromadzeniu się na drzewach ptaków.

Okazało się jednak, że pozbycie się z obiektu ptaków wywołało nieoczekiwany skutek uboczny - populacja silnie jadowitych gąsienic, nazywanych "żmijami", na drzewach, na których umieszczono siatkę, była o 7300 proc. większa niż na drzewach, które nie były chronione w ten sposób.

Brak ptaków, które żywią się gąsienicami, doprowadził do skokowego wzrostu populacji jadowitych gąsienic - czytamy w amerykańskim "Newsweeku". O sprawie pisze magazyn "Biology Letters".

Megalopyge opercularis to jedne z najbardziej jadowitych gąsienic występujących w Ameryce. Owady te są pokryte kolcami, które są połączone z pęcherzykami zawierającymi jad.

Osoba ukłuta przez gąsienice po ok. pięciu minutach doświadczy silnego bólu w miejscu ukłucia, któremu towarzyszą bóle głowy, wymioty i mdłości, a także bóle żołądka. Na skórze ofiary może pojawić się wysypka, która znika dopiero po pięciu dniach.

Mattheau Comerford, biolog ewolucyjny, który zajmował się w swojej pracy tymi gąsienicami, porównuje ból jaki towarzyszy ukłuciu przez Megalopyge opercularis do bólu towarzyszącego łamaniu kości.

Teksańskie Centrum Medyczne odwiedza co roku 10 mln osób. Na miejscu pracuje codziennie 106 tys. osób.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA