fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Naukowcy znaleźli mikroplastik w arktycznym lodzie

AFP
W wydrążonym lodzie w Arktyce amerykański zespół naukowców znalazł niewielkie kawałki plastiku. Pokazuje to, jak niebezpieczne są zanieczyszczenia nawet w najbardziej odległych woda naszej planety.

Naukowcy wykorzystali śmigłowiec, aby podczas swojej 18-dniowej ekspedycji zbadać Przejście Północno-Zachodnie, niebezpieczną trasę łączącą Ocean Spokojny z Oceanem Atlantyckim.

- Spędziliśmy tygodnie przyglądając się temu, co wygląda jak nieskazitelnie biały lód pływający po oceanie - powiedział Jacob Strock z Uniwersytetu Rhode Island.

- Kiedy spojrzeliśmy na to z bliska, okazało się, że jest bardzo bardzo skażone. To było jak cios w brzuch - dodał.

Zespół naukowców poddał analizie kawałek lody, który został znaleziony z dala od miejsc, które mogą być zanieczyszczone dryfującym plastikiem.

Badacze wywiercili 18 kawałków lodu o długości do dwóch metrów z czterech miejsc. Po powiększeniu obrazu zobaczyli małe plastikowe fragmenty o różnych kształtach i rozmiarach.

Reakcja naukowców przypominała tę, gdy odkryto, że plastikowe odpady znajdują się na dnie Rowu Mariańskiego. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że do tej pory do oceanów wyrzucono 100 milionów ton tworzyw sztucznych.

Lód, który wykorzystano do badania, miał co najmniej rok i prawdopodobnie dryfował z centralnych regionów Arktyki.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA