fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Jak topnieje Grenlandia. Psy spacerujące po wodzie

AFP
Niesamowite zdjęcie wykonał Steffen Olsen, naukowiec z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego. Fotografia pokazuje, jak latem topnieje lód Grenlandii.

Steffen Olsen przeprowadzał rutynowe zadania w północno-zachodniej Grenlandii. Naukowiec sprawdzał stan narzędzi pogodowych i oceanograficznych umieszczonych na pokrywie lodowej.

Zazwyczaj w tym miejscu o tej porze roku jest biała pokrywa lodu, jednak tym razem psy biegały po błękitnej wodzie. Wszystko za sprawą topniejącego lodowca. 

Naukowiec z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego napisał na Twitterze, że rdzenna ludność Grenlandii polega na lodzie podczas transportu, polowań i rybołówstwa. Jego topnienie jest tragiczne dla lokalnej społeczności.

Sezon topnienia na Grenlandii trwa od czerwca do sierpnia, przy czym najbardziej proces ten można zaobserwować w lipcu. Naukowcy przewidują, że ten rok pod tym względem będzie rekordowy, a ilość lodu, który stopniał do tej pory sugeruje, że mają rację.

Im więcej lodu stopnieje na początku lata, tym więcej będzie go zanikać w kolejnych tygodniach. Biała pokrywa śniegu odbija promienie słoneczne. Im mniej jest lodu, tym mniej ciepła jest odbijane i topnienie przyspiesza. 

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA