fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Szympansy w środowisku naturalnym sprowadzane do "gett leśnych"

Alain Houle/CC 4.0
Ekspansja miast i siedlisk ludzi oraz polowania doprowadziły szympansy do zamieszkania w kurczących się dzikich wysepkach - twierdzą eksperci.

Wszystkie cztery podgatunki szympansów są zagrożone wyginięciem, przy czym tylko populacja szympansów zachodnich spadła w ciągu trzech pokoleń o 80 proc.

Czterdziestu ekspertów od tych ssaków wystosowało apel o uratowanie jedynego zwierzęcia, którego DNA w 98 proc. pokrywa się z ludzkim kodem.

- Przez dziesiątki lat obserwacji dziki szympansów, wszyscy zauważyliśmy, jak nasze grupy badawcze są coraz bardziej odizolowane - przekazali.

- Szympansy są zmuszone do życia w leśnych gettach - uważają eksperci.

W Afryce nadal jest dużo dzikich sawann i lasów, ale obszary te gwałtownie się kurczą. Powodem są rozrastające się miasta oraz rozwój górnictwa i rolnictwa przemysłowego.

Rozwój miast oraz prowadzone polowania wpłynęły również na zachowanie szympansów - uważa Crickette Sanz, profesor z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Missouri. Kiedyś szympansy podchodziły do nas z ciekawością. Teraz się ukrywają. To rozsądne, że zmieniły swoje zachowanie. Od tego zależy, czy przetrwają - dodała.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA