fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Zmarła ostatnia samica jednego z najrzadszych żółwi świata?

Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Jak informuje CNN, jedyna znana na świecie samica rzadkiego żółwiaka szanghajskiego zmarła w chińskim ogrodzie zoologicznym w Suzhou. Na świecie pozostały prawdopodobnie jedynie trzy ostatnie okazy tego gatunku.

Jak podaje CNN, powołując się na chińskie media państwowe, samica żółwiaka szanghajskiego zmarła w sobotę po południu. Eksperci, przy zastosowaniu specjalnej technologii, pobrali jej tkanki jajnikowe do przyszłych badań.

 

Samica miała ponad 90 lat. Niedługo przed śmiercią została poddana piątej próbie sztucznego zapłodnienia. Wyniki przeprowadzonych przed zabiegiem badań wskazywały, że stan jej zdrowia jest dobry. Choć zabieg przebiegł pomyślnie, zwierzę zmarło dzień później. Przyczyny śmierci samicy zostaną wyjaśnione przez władze Suzhou oraz zespół międzynarodowych ekspertów, którzy przeprowadzą sekcję zwłok.

W ogrodzie zoologicznym Suzhou jest jeszcze samiec tego gatunku. Dwa pozostałe okazy żyją w Wietnamie, ale ich płeć nie jest znana. 

Żółwiak szanghajski, określany także nazwą żółwia Jangcy, to gatunek dużego żółwia z rodziny żółwiaków. Jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem żółwi, znajduje się na opracowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Przetrwania Żółwi (The Turtle Survival Alliance) liście 25 najbardziej zagrożonych żółwi świata.

 

 

 

 

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA