Minister Energetyki Josh Frydenberg poinformował, że część pieniędzy trafi do rolników, którzy mają zmienić niektóre swoje praktyki, tak aby "na rafę nie trafiały duże ilości osadów, azotanów i pestycydów", które niszczą korale, a jednocześnie sprawiają iż zwiększa się populacja zagrażających rafie rozgwiazd.

Wielka Rafa Koralowa od 1981 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To największa rafa koralowa na świecie - obejmuje 348 tys. km2 i jest widoczna z przestrzeni kosmicznej.

UNESCO chciało w ubiegłym roku umieścić Rafę na liście obiektów zagrożonych, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Obecnie poważnym zagrożeniem dla Rafy są rozgwiazdy, które żywią się koralami. Rafie szkodzą też odpady z plantacji trzciny cukrowej i gospodarstw hodowców bydła znajdujących się na wybrzeżu - twierdzi Bradley Opdike, badacz fauny i flory morskiej z Narodowego Uniwersytetu Australii.

Szefowa australijskiego MSZ Julie Bishop podkreśla, że Australia jest światowym liderem jeśli chodzi o ochronę raf koralowych. Plan Rafa 2050 przyjęty przez australijski rząd - jak podkreśla Bishop - został zaakceptowany przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wzór dla reszty świata.