Okazuje się, że nie. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat, w którym wyjaśnia, że w tych dniach dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Nie musi, ale może to zrobić.

Zimowa przerwa świąteczna nie jest bowiem czasem wolnym od pracy dla nauczycieli, ani dniami ich urlopu wypoczynkowego (urlop przysługuje nauczycielom w okresie ferii letnich i zimowych). W trakcie przerwy – w dni robocze – nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły (w ramach realizacji 40-godzinnego tygodnia pracy wynikającego z przepisów ustawy – Karta nauczyciela).

- Dyrektor decyduje zatem o zaplanowaniu zadań dla nauczycieli w trakcie przerwy świątecznej. Po dokonaniu diagnozy potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole, dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych - informuje MEN.

Inna jest sytuacja w przypadku dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym. MEN wyjaśnia, że oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami dotyczącymi przedszkoli publicznych, a więc do jego organizacji nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia, w którym ustalono terminy ferii i przerw świątecznych. Dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Jeśli zatem organ prowadzący, np. gmina, ustali, że np. 27-31 grudnia przedszkole ma pracować, to musi ono przyjąć dzieci po świętach.