Absolwenci szkół średnich wciąż chcą studiować prawo

Na studia prawnicze zgłasza się wielu kandydatów, ale rekordy popularności bije kryminologia.

Aktualizacja: 16.07.2021 07:06 Publikacja: 15.07.2021 18:06

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego

Foto: PAP/Albert Zawada

Prawie 19 kandydatów przypada na miejsce na kryminologii na UMCS. Zgłosiło się aż 1134 kandydatów. To więcej niż na prawo na tej uczelni. Na ten kierunek zarejestrowało się 1081 osób (4,4 kandydata na miejsce).

Stała fascynacja

– To dopiero nasza druga rekrutacja. W zeszłym roku na studiach stacjonarnych było 30 miejsc, lecz później zdecydowaliśmy się zwiększyć limit do 60. W tym roku podjęliśmy decyzję, aby od razu ustalić limit na poziomie 60 osób. Była to trafna decyzja, o czym świadczy tegoroczne zainteresowanie tym kierunkiem. Okazało się, że to nie była chwilowa fascynacja – mówi profesor uczelni Bartosz Liżewski, prodziekan studiów na kierunku kryminologia I stopnia. I dodaje, że uczelnia doczekała się nawet naśladowców. Kryminologię otworzył też Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Czytaj także: Ranking Wydziałów Prawa 2021: mamy nowego lidera uczelni publicznych

Jak można przeczytać na stronie internetowej UMCS, na studiach tych można się dowiedzieć, jaka jest geneza zachowań przestępczych i dewiacyjnych, jakie są rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości. Na absolwentów czeka praca w sądownictwie, prokuraturze i służbach mundurowych.

Kryminologię już od kilku lat można studiować na Uniwersytecie w Białymstoku. W tym roku o indeks na tym kierunku stara się 384 kandydatów (ponad 15 na jedno miejsce). Dużym zainteresowaniem cieszy się też kierunek bezpieczeństwo i prawo (studia I stopnia stacjonarne). Zarejestrowało się 176 kandydatów (ponad 7 na jedno miejsce).

Największą popularnością wśród przyszłych prawników cieszy się Uniwersytet Wrocławski. Zgłosiło się aż 1978 kandydatów (9,89 na miejsce). Dla porównania – na stacjonarne studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego zgłosiło się 1879 osób (3,76 na miejsce), a na Uniwersytet Jagielloński – 1820 (5,2 na miejsce). Trudno będzie się też dostać na Uniwersytet Adama Mickiewicza. Zgłosiło się 1522 chętnych (8,46 na miejsce).

– Nasze prawo nie pierwszy raz cieszy się największą popularnością wśród kandydatów w Polsce. Zawdzięczamy to przede wszystkim kadrze. Nasi nauczyciele akademiccy to wspaniali praktycy. Są wśród nich sędziowie Sądu Najwyższego, NSA, znani adwokaci i radcowie prawni. Studenci uczą się nie tylko teorii. Przeprowadzamy np. symulacje rozpraw sądowych, a nasza studencka poradnia prawna należy do najlepszych w kraju – mówi dr hab. Jacek Przygodzki, prodziekan ds. studenckich i ogólnych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. I dodaje, że na studia przyciąga ośrodek akademicki, jakim jest Wrocław, ale też Uniwersytet Wrocławski, który jest uczelnią badawczą. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii ma zaś najwyższą kategorię naukową A+.

Stosunkowo łatwo o indeks będzie na prawie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zgosiło się tam zaledwie 379 chętnych (2,07 na miejsce). Uczelnia ta prowadzi też studia na popularnej krymionologii. Zgłosiło się na nie 229 chętnych (6 na miejsce).

Okazuje się, że w tym roku na prawo dostać się będzie trudniej niż w zeszłym. Kandydatów jest więcej. Na miejsce na Uniwersytecie Wrocławskim w zeszłym roku przypadało np. niecałe 6 osób, na Uniwersytecie Jagiellońskim – 3,7, na UMCS 3,64, a na UW 2,74. Na KUL było ich zaledwie 1,87.

Japonistyka lub nanostruktury

Prawo, choć wciąż bardzo popularne, bo dające wiele możliwości, wcale nie jest najbardziej obleganym kierunkiem na uniwersytetach.

– Jeśli chodzi o kierunki studiów z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce, to czołowe lokaty zajmują te same kierunki co w zeszłym roku: filologia orientalna – japonistyka (17,18 osoby na miejsce), ekonomia (16,28 na miejsce) oraz studia nad Koreą (15,4 na miejsce). Niełatwo będzie również zostać studentem kierunków finanse, bankowość, ubezpieczenia (14,15 osób na miejsce) oraz studia nad Japonią (13,27 osób na miejsce) – mówi Adam Koprowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. BdTXT - BzW - 8.15 J: Na Uniwersytecie Wrocławskim rekordy bije psychologia (32,80 osób na miejsce), koreanistyka (31,75 na miejsce) oraz komunikacja wizerunkowa (19 na miejsce)

– Jeśli chodzi o kierunek, na który zarejestrowało się najwięcej osób w stosunku do liczby miejsc, to jest to inżynieria nanostruktur, studia I stopnia w trybie stacjonarnym – 23 osoby na jedno miejsce –mówi dr Anna Modzelewska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego.

10 kandydatów na miejsce przypada na wydziale prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest 1978 chętnych

33 osoby walczą o miejsce na psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgłosiło się 3280 chętnych

Prawie 19 kandydatów przypada na miejsce na kryminologii na UMCS. Zgłosiło się aż 1134 kandydatów. To więcej niż na prawo na tej uczelni. Na ten kierunek zarejestrowało się 1081 osób (4,4 kandydata na miejsce).

Stała fascynacja

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów