fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Najpopularniejsze kierunki studiów 2019

Fotorzepa, Marta Bogacz
Polskie uczelnie zakończyły rejestrację kandydatów na studia. Dane o najbardziej obleganych kierunkach przedstawiły Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na Uniwersytecie Warszawskim do najpopularniejszych kierunków należały w tym roku: ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (blisko 3,8 tys. zarejestrowanych osób); psychologia (2,4 tys.); zarządzanie (2,3 tys.); filologia angielska – English Studies (2 tys.); zarządzanie finansami i rachunkowość (1,7 tys.).

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach: orientalistyka – japonistyka (28 osób); orientalistyka – sinologia (20 osób); chemia medyczna (17 osób); psychologia (15 osób); filologia angielska – English studies (14 osób).

Na UW wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 19 lipca.

Czytaj także:

Uniwersytet Jagielloński

Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej kandydatów zarejestrowało się na psychologię wykładaną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej - 1799 osób, które walczą o 220 miejsc. Od lat niezmiernie popularnym kierunkiem pozostaje także prawo – aplikacje złożyło 1682 kandydatów (przygotowano 400 miejsc). Z kolei psychologię na Wydziale Filozoficznym studiować chce 1160 osób. Kierunek lekarski wybrały 1134 osoby. Kolejne najbardziej popularne studia to: filologia angielska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zarządzanie kulturą i mediami, informatyka, zarządzanie - firmą, personelem, międzynarodowe i farmacja.

UJ zwraca uwagę na swojej stronie internetowej, że studia, które przyciągają największą ilość osób nie zawsze pokrywają się z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiegało się najwięcej kandydatów. W obecnym naborze, tak jak i w ubiegłym roku, najtrudniejsze zadanie miały przed sobą osoby, które zainteresowane były studiowaniem japonistyki. O 28 miejsc walczyło tam aż 456 kandydatów, co daje wynik ponad 16 osób na miejsce. Niewiele łatwiej mieli kandydaci starający się o przyjęcie na ekonomię, gdzie o miejsce rywalizowało ponad 12 osób. Równie trudno było się dostać na kierunek finanse, bankowość, ubezpieczenia (12 osób na miejsce), filologię szwedzką (10.75 os./miejsce), filologię angielską (9.83 os/miejsce). Dalsze miejsca zajęły: psychologia, zarządzanie – firmą, personelem, międzynarodowe, filologia hiszpańska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Uniwersytet Łódzki

Psychologia, Zarządzanie i Filologia angielska – na te kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim jest najwięcej kandydatów na jedno miejsce. W pierwszej dziesiątce są również Marketing, Logistyka, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ale również zupełnie nowy kierunek – Biologia kryminalistyczna.

O jedno miejsce na Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim powalczy w tym roku przeszło 11 kandydatów. Niewiele łatwiejsza rywalizacja czeka tych, którzy chcą studiować Filologię angielską i Zarządzanie – tutaj jest 9 osób na jedno miejsce. Wśród „liderów rekrutacji" 2019/2020 znalazły się również Marketing (8,5 os./1 m.), Logistyka, Nowe media i kultura cyfrowa (na obu kierunkach 7 os./1 m.) oraz Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (ponad 6,5 os./1 m.). Wysoko znalazła się jedna z nowości UŁ – Biologia kryminalistyczna (prawie 7 os./1 m.), a także kierunek, który UŁ prowadzi zaledwie od kilku lat - Bezpieczeństwo narodowe (ponad 6 os./1 m.) Osoby, które będą chciały się dostać na jeden z dziesięciu najpopularniejszych kierunków studiów na UŁ, będą musiały pokonać w tym roku przynajmniej pięciu innych kandydatów. Średnia, biorąc pod uwagę wszystkie kierunki studiów stacjonarnych na UŁ, to 3 osoby na jedno miejsce.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

We wtorek o północy pierwszą turę rekrutacji zakończył też Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zainteresowanych studiowaniem na UAM, którzy przypisali opłatę rekrutacyjną, na studiach stacjonarnych (I stopnia i jednolitych magisterskich) jest 23 870 osób. Biorąc pod uwagę liczbę osób na miejsce, najtrudniej dostać się na następujące kierunki i specjalności:

1. Kierunek Filologia, specjalność filologia norweska 25,17os./msc.

2. Kierunek Filologia, specjalność filologia szwedzka 18,25 os./msc.

3. Kierunek Zarządzanie i prawo w biznesie 11,96 os./msc.

4. Kierunek Filologia, specjalność filologia koreańska 11,73 os./msc.

5. Psychologia 11,37 os./msc.

Natomiast biorąc pod uwagę bezwzględną liczbę chętnych, najwięcej osób chce studiować na następujących kierunkach: Psychologia, Prawo, Filologia angielska, Zarządzanie i prawo w biznesie oraz Informatyka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA