fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Czy Rosja zawrze pokój z Japonią? "Są zasadnicze różnice"

Przedmiotem sporu terytorialnego między Rosją a Japonią są Kuryle
Victor Morozov [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Między Rosją a Japonią są "zasadnicze spory" w kwestii podejścia do traktatu pokojowego, jaki miałyby podpisać oba kraje, co komplikuje postępy rozmów - przyznał wiceszef rosyjskiego MSZ Igor Morgułow w rozmowie z TASS.

Rosja i Japonia formalnie pozostają w stanie wojny od 9 sierpnia 1945 roku. Mimo zakończenia działań wojennych 2 września tego samego roku Japonia nie podpisała z ZSRR (którego sukcesorem jest Rosja) traktatu pokojowego. Porozumienie utrudnia spór terytorialny między oboma krajami dotyczący południowej części archipelagu Wysp Kurylskich, zajętej przez ZSRR w czasie działań wojennych. Japonia domaga się jej zwrotu, Rosja podkreśla, że obszar ten jest częścią jej terytorium.

- Zasadnicze spory w kwestii podejścia do podpisania traktatu pokojowego utrzymują się - przyznał Morgułow.

- Niestety tych zasadniczych sporów nie udało się jak dotąd rozstrzygnąć. Bez tego, dalsze postępy procesu negocjacyjnego będą trudne - dodał wiceszef MSZ Rosji.

Morgułow poinformował jednocześnie, że w drugiej połowie grudnia prawdopodobnie dojdzie do wizyty szefa japońskiego MSZ, Toshimitsu Motegiego w Rosji.

Motegi ma rozmawiać z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem, m.in. o podpisaniu traktatu pokojowego.

- Uzgodniliśmy z naszymi japońskimi partnerami, że nie będziemy ujawniać szczegółów rozmów (na temat traktatu pokojowego) - podkreślił Morgułow. - Są między nami zasadnicze różnice, ale kontynuujemy pracę (nad wynegocjowaniem traktatu pokojowego) - dodał.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA