fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Polski konsul uznany za persona non grata w Norwegii. Jest reakcja MSZ

MSZ
Sławomir Kowalski, polski konsul w Norwegii, został uznany za persona non grata w tym kraju. W odpowiedzi polskie ministerstwo spraw zagranicznych odpowiedziało analogicznym krokiem.

"Według norweskich mediów, powołujących się na tamtejsze MSZ, przyczyną wniosku o odwołanie polskiego konsula była niezgodna z rolą dyplomaty działalność w kilku sprawach konsularnych, w tym niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych" - pisze portal tvp.info, który jako pierwszy poinformował o decyzji Norwegów.

Pod koniec stycznia rzeczniczka norweskiego MSZ Ane Haavardsdatter Lunde poinformowała, że ministerstwo wezwało Polskę do odwołania konsula. Powodem tej decyzji jest "niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych". Oslo wezwało Warszawę, byśmy sami odwołali go w ciągu trzech tygodni.

Polski MSZ odrzucił te żądania. "Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podjął decyzję o pozostaniu konsula Sławomira Kowalskiego na pełnionym przez niego obecnie stanowisku do końca kadencji, która upływa z końcem czerwca br. MSZ stoi na stanowisku, że zarzuty strony norweskiej wobec pracy konsula Kowalskiego są nieuzasadnione. Resort spraw zagranicznych dobrze ocenia pracę konsula w Norwegii, w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin" - oświadczył wówczas resort dyplomacji.

- Nie widzimy podstaw do odwołania konsula, którego kadencja upływa latem tego roku. Nie podzielamy poglądu strony norweskiej, uważamy, że konsul Kowalski dobrze wykonywał swoją misję – mówił "Rzeczpospolitej" wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wieczorem MSZ przyznało w komunikacie, że norweska dyplomacja przekazała notę dotyczącą uznania Kowalskiego za persona non grata.

"Resort dobrze ocenia pracę konsula Sławomira Kowalskiego, w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin i podtrzymuje swoje stanowisko, że zarzuty strony norweskiej wobec pracy konsula RP są nieuzasadnione. Ponadto należy zaznaczyć, że decyzja władz norweskich została wydana pomimo wykazanej przez stronę polską dobrej woli, chęci konstruktywnego wyjaśnienia sprawy i rozwiania wszelkich wątpliwości, w tym rzeczowego, opartego na faktach podejścia do zarzutów stawianych konsulowi Kowalskiemu" - czytamy w oświadczeniu resortu dyplomacji.

MSZ dodało, że "działając na zasadzie wzajemności i w oparciu o zwyczaj międzynarodowy, władze RP podjęły decyzję o uznaniu za persona non grata członka personelu dyplomatycznego Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie wykonującego funkcje konsularne". Norweska konsul ma tydzień na opuszczenie Polski.

Pod koniec 2016 roku Kowalski otrzymał nagrodę "Konsula Roku". Nagrodę otrzymał w uznaniu m.in. jego ciężkiej pracy na rzecz polskich rodzin w Norwegii; w uznaniu "walki o polskie dzieci, o godność polskich dzieci, godność polskich rodzin, polskich rodziców".

Źródło: rp.pl/ tvp.info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA