fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rowhani: Możemy wzbogacać uran bardziej niż dotychczas

Hasan Rowhani
AFP
Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego, jego kraj będzie negocjował warunki z innymi państwami.

Waszyngton decyduje się na konfrontację z Teheranem w nadziei, że przeciwnik ustąpi. Tuż po 20 czasu polskiego Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego zawartego w lipcu 2015 roku przez członków RB ONZ, Niemcy i UE z Iranem.

Prezydent Donald Trump nie czekał do 12 maja z ogłoszeniem decyzji w sprawie porozumienia atomowego z Iranem. Tego dnia upływa kolejny 120-dniowy termin zawieszenia sankcji wobec Iranu po zawarciu porozumienia atomowego. Brak prolongaty zawieszenia oznaczać będzie automatycznie zerwanie przez USA porozumienia z Iranem. 

Czytaj więcej: Donald Trump wycofuje się z porozumienia z Iranem

Krótko po wystąpieniu Donalda Trumpa w państwowej irańskiej telewizji na żywo pojawił się prezydent Hasan Rowhani. Zapowiedział, że zleci ministrowi spraw zagranicznych negocjacje porozumienie z pozostałymi mocarstwami.

Jeśli negocjacje zakończą się niepowodzeniem, Iran będzie wzbogacał uran bardziej niż dotychczas. Rowhani zapowiedział, że na negocjacje w tej sprawie jest niewiele czasu, a wzbogacenie uranu może rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni.

Zdaniem prezydenta Iranu decyzja Donalda Trumpa to element gry psychologicznej, a Stany Zjednoczone "nie dotrzymywały swoich zobowiązań".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA