fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Tel Awiw zawiesza wizytę szefa BBN w Izraelu

Paweł Soloch
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Po tym, jak Senat przyjął w niezmienionym kształcie znowelizowaną ustawę o IPN, zastępca rzecznika izraelskiego MSZ Ohad Nakash Kaynar poinformował na Twitterze, że Tel Awiw zawiesza planowaną wizytę szefa BBN Pawła Solocha w Izraelu.

Przedstawiciel resortu izraelskiej dyplomacji napisał wprost, ze decyzja o zawieszeniu wizyty to efekt wejście w życie prawa, którego celem - jak stwierdził - jest "ograniczenie debaty na temat Holokaustu".

Spór Polski z Izraelem rozpoczął się kilka dni temu po przyjęciu przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o IPN przewidującego trzy lata więzienia dla osoby, która będzie przypisywać narodowi polskiemu - bez umocowania w faktach - zbrodni popełnianych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Według Izraela przepis ten ma na celu tuszowanie prawdy o zbrodniach Polaków. Z kolei polscy ustawodawcy przekonują, że chodzi o walkę z określeniami takimi jak "polskie obozy śmierci".

Po przyjęciu ustawy przez Sejm i Senat, trafiła ona na biurko prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie. Prezydent może też odmówić podpisu (tzw. weto prezydenckie) - wówczas Sejm musiałby ponownie przyjąć ustawę większością 3/5.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA