fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Korea: Pierwsza w historii wizyta tak ważnego urzędnika Północy

Kim Yong Nam i Kim Dzong Un
AFP
Przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Yong Nam weźmie udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Będzie to najwyższy rangą północnokoreański polityk, jaki kiedykolwiek odwiedził Koreę Południową.

Krótkie oświadczenie w tej sprawie wydała Państwowa Centralna Agencja ds. Wiadomości (KCNA).

Baik Tae Hyun, rzecznik południowokoreańskiego Ministerstwa Zjednoczenia, powiedział, że Korea Północna wydała dokument informujący o wizycie Kim Yong Nama o 10.50 w niedzielę. Delegacja wysokiego szczebla obejmie również dwóch innych urzędników północnokoreańskich i 18 pracowników pomocniczych.

Rząd Korei Południowej z zadowoleniem przyjmuje wizytę delegacji wysokiego szczebla na Południu i zapewni niezbędny komfort oraz zagwarantuje bezpieczeństwo podczas pobytu - zapowiedział Baik. Dodał, że Korea Południowa ma nadzieję, że igrzyska olimpijskie pomogą w poprawie relacji między oboma krajami.

Cheong Wa Dae, urzędnik z biura prezydenckiego w Korei Południowej, powiedział agencji informacyjnej Yonhap, że prezydent Moon Jae-in rozważa zaproponowanie indywidualnego spotkania z 90-letnim Kim Yong Namem. Nie podjęto jednak dotąd żadnych decyzji w tej sprawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA