fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Nowe dowody osobiste: tożsamość potwierdzana liniami papilarnymi

Adobe Stock
Nowe dowody osobiste będą zawierały podpis właściciela, a składając wniosek o ich wydanie, trzeba będzie złożyć swoje odciski palców.

Według opublikowanego w poniedziałek projektu zmian w ustawie o dowodach osobistych, by uzyskać taki dokument, trzeba będzie udostępnić organowi wydającemu swoje odciski palców. Podobnie jak niegdyś w dowodach w formie książeczki wróci obowiązek składania własnoręcznego podpisu, który będzie reprodukowany na nowym dowodzie.

Dziś zasadniczo dowód wydaje się na dziesięć lat, chyba że jego właścicielem jest dziecko w wieku do pięciu lat – wtedy obowiązuje termin pięcioletni. Po zmianach podstawowym terminem wciąż będzie dziesięć lat, a okres pięcioletni będzie dotyczył dzieci w wieku do 12 lat. Wyjątkiem będzie sytuacja osoby w wieku powyżej 12 lat, od której chwilowo nie będzie możliwe pobranie odcisków żadnego z palców. Wówczas dowód będzie wydawany tylko na rok.

Tak jak dotychczas wizerunek osoby, której będzie wydany dowód, będzie przechowywany w Rejestrze Dowodów Osobistych. To samo będzie dotyczyło podpisu danej osoby. Natomiast wzory odcisków palców będą przechowywane od dnia złożenia wniosku o wydanie dowodu do dnia jego odbioru.

Nowe przepisy ograniczą możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego w formie elektronicznej. Będzie to możliwe tylko w przypadku dzieci w wieku do 12 lat.

Zmiany w ustawie są podyktowane dostosowaniem do przepisów unijnego rozporządzenia nr 2019/1157, dotyczącego poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli UE. Większość nowych przepisów ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 r. Dowody osobiste wydane przed tą datą będą ważne aż do upływu terminu, na który zostały wydane.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA