Koszty pracy windują ceny usług

Szybki wzrost płac ma coraz wyraźniejsze przełożenie na ceny. W sektorze usługowym inflacja dochodzi już do 5 proc. rocznie.

Aktualizacja: 17.10.2019 07:02 Publikacja: 16.10.2019 21:00

Koszty pracy windują ceny usług

Foto: Adobe Stock

Inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności, przyspieszyła we wrześniu do 2,4 proc., z 2,2 proc. z poprzednich miesiącach – podał w środę NBP. Tak wysoka była poprzednio w 2012 r. To odzwierciedlenie coraz szybszego wzrostu cen usług.

Czytaj także: Mamy więcej pieniędzy, ale kupujemy za nie coraz mniej

We wtorek GUS potwierdził swój wstępny szacunek sprzed dwóch tygodni, wedle którego indeks cen konsumpcyjnych (CPI) – główna miara inflacji w Polsce – wzrósł we wrześniu o 2,6 proc. rok do roku, po 2,9 proc. w poprzednich miesiącach. Na podstawie tych danych większość ekonomistów oceniała, że inflacja bazowa przyspieszyła do 2,3 proc. rok do roku z 2,2 proc. miesiąc wcześniej. Faktycznie wzrost był jeszcze wyraźniejszy. Wyższa niż we wrześniu inflacja bazowa była poprzednio w kwietniu 2012 r.

– Inflację bazową ciągną ceny usług, które reagują z opóźnieniem na wcześniejsze wzrosty płac, ale także trwający boom konsumpcyjny. Mocny wzrost dochodów z pracy został wsparty rekordowymi transferami socjalnymi z kampanii wyborczej – tłumaczy Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. We wrześniu usługi podrożały o 4,8 proc. rok do roku, po 4,3 proc. w sierpniu. Jeszcze rok temu ich ceny rosły w tempie 1 proc. rok do roku. Dla porównania: towary podrożały w minionym miesiącu o 1,8 proc. rok do roku, najmniej od kwietnia.

Czytaj także: Czarne chmury nad strefą euro. Usługi zarażą się recesją?

Uwagę zwraca m.in. wrześniowy wzrost o 4,4 proc. rok do roku cen w edukacji. – Może za tym stać rosnąca popularność usług prywatnych w edukacji napędzana m.in. upowszechnieniem świadczeń w ramach 500+ – oceniła Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz makroekonomicznych w PKO BP.

Większość ekonomistów ocenia, że po przejściowej stabilizacji inflacja CPI na przełomie lat przyspieszy, a na początku 2020 r. może przebić 3,5 proc. rocznie, czyli górną granicę pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Będzie to w dużej mierze efekt podwyżek cen regulowanych, np. energii. W dalszej części przyszłego roku inflacja ma już hamować, ale ekonomiści nie są zgodni w ocenach jak bardzo. Będzie to zależało właśnie od inflacji bazowej.

– W naszej ocenie wzrost kosztów pracy, m.in. przez agresywne podwyżki płacy minimalnej, będzie skutkował silniejszą presją inflacyjną oraz dalszym wzrostem inflacji bazowej w przyszłym roku – przewiduje Benecki. To by oznaczało, że inflacja CPI przez cały 2020 r. nie zmaleje poniżej 2,5 proc., jak prognozuje NBP, ale utrzyma się w okolicy 3 proc.

Jeszcze bardziej alarmujące prognozy przedstawił we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według tej instytucji średnio w 2020 r. inflacja w Polsce wyniesie 3,5 proc., a rok później wciąż będzie na poziomie 2,8 proc.

Z drugiej strony, opublikowane we wtorek wyniki ankietowych badań NBP wśród firm sugerują, że presja płacowa w gospodarce słabnie. W bieżącym kwartale odsetek firm planujących podwyżki wynagrodzeń zmalał po raz trzeci z rzędu. Zdaniem ekonomistów z mBanku to jeden z czynników przemawiających za stabilizacją inflacji bazowej i powrotem inflacji CPI do celu NBP (2,5 proc.) przed końcem 2020 r. Wzrost cen tłumić będzie też spowolnienie w światowej i polskiej gospodarce.

Niezależnie od tego, który z tych scenariuszy inflacyjnych będzie się realizował, większość ekonomistów spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe w Polsce na obecnym, rekordowo niskim poziomie do 2022 r., czyli do końca kadencji większości jej członków.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej