fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Małe firmy w lepszej kondycji

123RF
Poprawia się kondycja małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Blisko 41 proc. przedstawicieli tego sektora  uważa, że będzie więcej inwestować, a przeszło jedna czwarta spodziewa się wzrostu sprzedaży - takie informacje przynosi kwartalne badanie „Barometr EFL” przeprowadzone w maju przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).

Według jego prezesa, Radosława Kuczyńskiego, wyniki „Barometru" są odzwierciedleniem pozytywnych trendów w gospodarce obserwowanych w  pierwszych miesiącach obecnego roku. Jego zdaniem, korzystne dane makroekonomiczne i bardzo dobre wyniki firm leasingowych niosą dobre prognozy na kolejne miesiące. - Spodziewamy się ożywienia polskiej gospodarki w dalszej części tego roku. Głównymi determinantami będą rosnące wydatki konsumpcyjne, stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro i odbicie inwestycji, przede wszystkim z udziałem unijnego wsparcia, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału – twierdzi Kuczyński.

„Barometr EFL" jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (związanego ze zwiększeniem sprzedaży, produkcji, ekspansją na nowe rynki, maksymalizacja zysków). Wynik za drugi kwartał wyniósł 63 pkt i był o 5,9 pkt wyższy niż w pierwszym kwartale. To także najwyższa wartość od początku badania, czyli pierwszego kwartału 2015 roku. Pokazuje, że negatywny trend z ubiegłego roku odwrócił się.

O poprawiającej się sytuacji sektora MŚP mówił kwietniowy raport Instytutu Keralla Research, który od 8 lat bada co kwartał nastroje i decyzje zakupowe przedsiębiorstw MŚP. W drugim kwartale firmy inwestują w nowe maszyny, oprogramowanie, a także w rozbudowę flot samochodów. - Pozytywnych zmian w kondycji własnego przedsiębiorstwa spodziewa się niemal 40 proc. badanych, a co czwarty prognozuje także poprawę sytuacji ekonomicznej kraju – informowała Izabella Młynarczyk z Keralla Research.

Badanie pokazało, że odsetek przedsiębiorców sektora MŚP lepiej oceniających sytuację gospodarczą kraju zwiększył się o 8 pkt. proc. do 16,6 proc., a udział ankietowanych przedsiębiorców, którzy oczekują korzystnych zmian w swoich firmach, wzrósł do 39,8 proc. Na dobre perspektywy wskazały zwłaszcza firmy zajmujące się produkcją, gorzej oceniały perspektywy firmy handlowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA