Reklama
Rozwiń

Niezły początek roku w przemyśle

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu zwiększyła się w styczniu o 1,1 proc. rok do roku. Słaby na pierwszy rzut oka wynik to jednak w dużej mierze efekt sezonowych zaburzeń.

Aktualizacja: 20.02.2020 09:38 Publikacja: 20.02.2020 09:29

Niezły początek roku w przemyśle

Foto: Adobe Stock

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” ekonomiści przeciętnie szacowali, że w styczniu produkcja wzrosła o 0,3 proc. rok do roku, po 3,8 proc. miesiąc wcześniej. Zaledwie czterech z 25 uczestników ankiety spodziewało się zwyżki większej, niż podał w czwartek GUS.

Czytaj także: Polska gospodarka najgorsze ma za sobą

Za wyhamowaniem wzrostu produkcji przemawiał bowiem niekorzystny układ kalendarza. Styczeń br. liczył o jeden dzień roboczy mniej niż w 2019 r., tymczasem grudzień miał jeden taki dzień więcej niż rok wcześniej.

Po oczyszczeniu danych z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa w styczniu zwiększyła się o 3,5 proc. rok do roku, po 2,1 proc. w grudniu. To oznacza, że w takim ujęciu produkcja na początku roku rosła w tempie minimalnie szybszym niż średnio w II połowie 2019 r.

W całym 2019 r. produkcja zwiększyła się o 4 proc. (4,5 proc. po odsezonowaniu), po 5,8 proc. w 2018 r. (tak samo po odsezonowaniu). Spowolnienie w przemyśle było więc wyraźne, ale zaskakująco płytkie w kontekście recesji w tym sektorze w Niemczech. Szczególnie, że branże zorientowane na eksport przez cały radziły sobie lepiej niż przemysł ogółem.

Czytaj także: Kiepskie dane z przemysłu. Widać wyraźne osłabienie

Tak samo było na początku 2020 r. Najbardziej, o 9,3 proc. rok do roku, wzrosła produkcja sprzętu transportowego innego niż samochody, a następnie produkcja komputerów oraz wyrobów elektronicznych i optycznych (7,7 proc.). Na kolejnym miejscu znalazła się produkcja urządzeń elektrycznych (5,8 proc.). Na wyniki całego przemysłu negatywny wpływ miał spadek produkcji w górnictwie i wydobywaniu, co można wiązać z ciepłą zimą (mniejsze zapotrzebowanie na węgiel i sól przemysłową).

Czytaj także: Polską motoryzację w 2020 r. czeka hamowanie

W styczniu ponownie wzrosły ceny producentów. Zwiększyły się o 0,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 1 proc. w grudniu. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” oczekiwali przeciętnie powtórki grudniowego odczytu.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe