fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Japonia ma kłopoty. Tak źle nie było od pięciu lat

Bloomberg
Japoński PKB zmniejszył się w czwartym kwartale aż o 6,3 proc (dane annualizowane), gdy średnia prognoz analityków mówiła o spadku o 3,7 proc. Dane za trzeci kwartał zrewidowano w dół z 1,8 proc. do 0,5 proc. Spadek PKB w końcówce roku była podwyżka podatku od sprzedaży, która uderzyła w konsumpcję. Konsumpcja zmniejszyła się w czwartym kwartale o 2,9 proc. i był to jej pierwszy spadek od pięciu kwartałów.

Gospodarka Japonii skurczyła się najbardziej od drugiego kwartału 2014 r., czyli jednej z poprzednich podwyżek podatku od sprzedaży. Analitycy wskazują, że Japonia może wpaść w techniczną recesję w pierwszym kwartale, do czego przyczyniłaby się epidemia koronawirusa w Chinach.

- Jest duże ryzyko, że gospodarka dozna kolejnego spadku w okresie styczeń-marzec. Wirus uderza głównie w turystykę i eksport, ale również ciąży krajowej konsumpcji. Jeśli epidemia nie zostanie powstrzymana przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, to cios dla gospodarki będzie duży - twierdzi Taro Saito, analityk z NLI Research Institute.


W reakcji na kiepskie dane o PKB, japoński indeks Nikkei 225 tracił podczas poniedziałkowej sesji. Zamknął się 0,7 proc. na minusie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA