fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Gdzie to ożywienie? Niemcy nadal w głębokiej zapaści

Bloomberg
Niemiecki przemysł nadal tkwi w głębokiej zapaści. Całą tamtejszą gospodarkę przed recesją broni wciąż sektor usług, ale wyczekiwanych oznak ożywienia nad Renem nie widać.

Wskaźnik PMI, który mierzy tempo rozwoju gospodarki na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, w Niemczech utrzymał się w grudniu na niezmienionym wobec listopada poziomie 49,4 pkt. – obliczyła wstępnie firma IHS Markit. Ekonomiści spodziewali się przeciętnie zwyżki PMI do 49,9 pkt.

Czytaj także: Wojny handlowe dobijają niemiecki przemysł

Grudzień był już czwartym miesiącem z rzędu, gdy zbiorczy PMI utrzymał się poniżej 50 pkt., co teoretycznie oznacza, że gospodarka się kurczy w ujęciu miesiąc do miesiąca. W praktyce największej gospodarce Europy jak dotąd udaje się recesji unikać, ale o włos. W III kwartale PKB Niemiec zwiększył się o 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, po spadku o 0,2 proc. w II kwartale. Ekonomiści zwyczajowo definiują recesję jako dwa z rzędu spadki tego wskaźnika.

Źródłem słabości Niemiec jest przemysł przetwórczy. W tym sektorze PMI w grudniu zmalał do 43,4 pkt. z 44,1 pkt. w listopadzie. Wskaźnik ten utrzymuje się wprawdzie powyżej poziomu z września, gdy znalazł się najniżej od dekady, ale wciąż jest wyraźnie poniżej 50 pkt.

Czytaj także: Niemcy: Końca zapaści w przemyśle nie widać

Lepsze wiadomości napływają z sektora usług, gdzie PMI w grudniu wzrósł do 52 pkt z 51,7 pkt. w listopadzie. Jak dotąd obawy, że recesja w przemyśle za pośrednictwem rynku pracy rozleje się na inne sektory, okazują się nieuzasadnione.

Niemcy nadają to koniunkturze w całej strefie euro, gdzie zbiorczy PMI również utrzymał się na niezmienionym w stosunku do listopada poziomie 50,6 pkt. Była to wypadkowa spadku PMI w przemyśle do 45,9 pkt. z 46,9 pkt. w listopadzie oraz wzrostu PMI w usługach do 52,4 pkt. z 51,9 pkt. miesiąc wcześniej.

„Wstępny odczyt zbiorczego PMI dla strefy euro jest zgodny z wzrostem PKB w tempie 0,1 proc. kwartał do kwartału” – ocenił w komentarzu Andrew Kenningham, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics. W III kwartale PKB strefy euro zwiększył się o 0,2 proc., tak samo jak w poprzednich trzech miesiącach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA