fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS: Owoce podrożały, ale warzywa tanieją

123RF
Inflacja w maju wyniosła 1,9 proc. licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

W kwietniu mieliśmy do czynienia z 2 proc. inflacją licząc rok do roku i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2017 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,1 proc. i utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach towarów). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen" - podał GUS w komunikacie.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,8 proc.) oraz w zakresie łączności (o 2,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc. i 0,12 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,3 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,21 p. proc. i 0,07 p. proc." - napisano w komunikacie.

GUS wyjaśnił, że w maju br. miał miejsce wzrost cen żywności o 0,8 proc., podczas gdy w kwietniu ceny żywności utrzymały się na niezmienionym poziomie. "Najbardziej podrożały owoce (o 5,8 proc.), tłuszcze roślinne (o 2,9 proc.) i zwierzęce (o 2,5 proc.) oraz mąka (o 1,8 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za mięso (przeciętnie o 1,3 proc., w tym za mięso wieprzowe – o 2,8 proc., drobiowe – o 1,1 proc., wędliny – o 1 proc., przy spadku cen mięsa wołowego i cielęcego – o 0,2 proc.)" - podał GUS.

Natomiast spadły w maju ceny warzyw (o 2,6 proc.) oraz ryżu (o 0,7 proc.), więcej jednak trzeba było płacić za napoje alkoholowe (o 0,3 proc.), a ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w kwietniu br.

"W maju br. ceny obuwia wzrosły o 0,7 proc., natomiast odzieży ukształtowały się na poziomie o 0,7 proc. niższym niż w poprzednim miesiącu" - napisał GUS.

Zgodnie z komunikatem ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w maju br. o 0,1 proc. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii.

"Ceny nośników energii były niższe niż w poprzednim miesiącu (przeciętnie o 0,1 proc., w tym opału – o 0,4 proc., energii cieplnej i gazu – po 0,1 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach energii elektrycznej)" - wskazał GUS. Urząd zauważył, że opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w poprzednim miesiącu o 0,5 proc.

"Ceny w zakresie transportu były niższe niż w kwietniu br. o 2,3 proc. Mniej niż przed miesiącem płacono za usługi transportowe (o 9,1 proc.), a także za paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2 proc., w tym za gaz ciekły – o 3,4 proc., olej napędowy – o 2,3 proc. oraz benzynę – o 1,6 proc.)" - podano. Wzrosły też - o 2,4 proc. opłaty związane z łącznością, w tym odnotowano wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 2,5 proc.), przy czym mniej niż przed miesiącem płacono za sprzęt telekomunikacyjny (o 1,2 proc.).

Ceny towarów i usług dotyczących rekreacji i kultury spadły w maju o 1 proc., ale rachunki w restauracjach i hotelach były wyższe niż w kwietniu o 0,4 proc. (przy czym usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,5 proc.).

"Spośród innych towarów i usług, w maju br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia (o 0,5 proc.) oraz usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,4 proc.)." - dodał GUS.

"Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 1,9 proc. (w tym usług – o 2,8 proc., a towarów – o 1,6 proc.) i znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.)" - czytamy w komunikacie.

Według GUS największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen na tym poziomie miały wzrosty cen żywności (o 3,9 proc.), w zakresie mieszkania (o 1,5 proc.) oraz transportu (o 4,2 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,87 p. proc., 0,39 p. proc. i 0,36 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,30 p. proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA