fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Jak zorganizować pracę w czasach epidemii koronawirusa?

Powrót do stacjonarnej pracy łączy się z koniecznością stosowania reguł sanitarnych
shutterstock
Przedsiębiorcy często nie wiedzą, jakie obostrzenia sanitarne powinni wprowadzić w swoich firmach – gubią się w gąszczu przepisów.

Materiał partnera

W dobie zagrożenia epidemicznego poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że pracownicy pracują w zdrowym środowisku pracy, są szczególnie ważne w czasie powrotów do biur, kontaktów z klientami, regularnej produkcji i wychodzenia z kryzysu. A przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy stało się kluczowe.

Zwiększone ryzyko zakażenia, jak też praca w stałym zagrożeniu chorobą i nowej organizacji ze znaczną częścią zadań, które trzeba wykonywać w domu, spowodowały większe niż dotąd zmęczenie i wzrost wypalenia zawodowego u pracowników. Dlatego pracodawcy muszą włożyć większy niż dotychczas wysiłek w to, by w firmie wszystko działało jak należy.

Obniżona odporność

Z badania Gumtree.pl zrealizowanego przy współpracy z Randstad Polska (pisała o nich „Rzeczpospolita") wynika, że 31 proc. pracowników umysłowych w Polsce uważa, że są wypaleni zawodowo, zaś wśród osób z dłuższym (5–8-letnim) stażem pracy uważa tak aż 41 proc. Te same badania pokazują także, że nawet wśród większej części badanych, którzy nie uważają się za wypalonych zawodowo, spora grupa dostrzega u siebie symptomy mogące z czasem do tego prowadzić.

Coraz częściej mówi się też o Covid Burnout, czyli silnym przemęczeniu związanym ze stresem, którego doświadczają w związku z pandemią. Stąd prosta droga do osłabienia organizmu i skłonności do łapania infekcji. Troskę o zdrowie utrudnił także słaby dostęp do lekarzy specjalistów.

Wiele osób skarży się też na dolegliwości z zakresu np. narządów ruchu, bo w większości domów nie ma ergonomicznych mebli biurowych. A siedzenie przez osiem godzin dziennie na sofie z laptopem na kolanach prowadzi zazwyczaj do bólu pleców.

Słaba forma pracowników to problem dla pracodawców, bo prowadzi do obniżonej w tym czasie wydajność pracy, ale także większej absencji chorobowej. Dlatego pracodawcy coraz częściej zastanawiają się, jak zadbać o zdrowie pracowników.

Bezpiecznie w pracy

Pandemia znacząco wpłynęła na sposób organizacji pracy w firmach. Wielu pracodawców zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań, które umożliwiły pracę zdalną w niespotykanym dotąd wymiarze – istotna część pracowników została całkowicie przeniesiona w taki właśnie tryb.

Teraz część pracowników powoli wraca do biur. Jednak zagrożenie epidemiologiczne związane z zakażeniami SARS-CoV-2 jest wciąż wysokie. Dlatego pracodawcy przygotowujący się do powrotu pracowników do biur i zakładów pracy powinni postępować zgodnie z przepisami prawa oraz dostępnymi zaleceniami i wytycznymi.

To m.in. wprowadzenie nowych zasad organizacji, by możliwe było utrzymanie reżimu sanitarnego. Przepisy mówią wprost o utrzymywaniu odpowiedniej odległości między pracownikami czy umożliwianiu częstej dezynfekcji rąk. Firmy muszą też zwracać uwagę na zalecenia i wytyczne, które uwzględniają specyficzne warunki prowadzenia danego rodzaju działalności.

Takie postępowanie przyczynia się do maksymalnej ochrony zdrowia swoich pracowników, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko strat związanych z szerzeniem się choroby w populacji osób zatrudnionych w danej firmie. Koronawirus jest wysoce zakaźny, dlatego w zamkniętych pomieszczeniach bardzo szybko przenosi się z człowieka na człowieka. Rezygnacja z reżimów mogłaby doprowadzić do powstania ogniska chorobowego i zamknięcia firmy.

Dodatkowo wdrożenie widocznych zmian w sposobie organizacji pracy w danej organizacji pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, którzy widząc, że pracodawca zadbał o bezpieczeństwo, chętniej i spokojniej wracają do pracy w tradycyjnej formie i lepiej wykonują swoje obowiązki.

Równie ważne jest umożliwienie pracownikom szybkiego dostępu do lekarza. W sytuacji, gdy jeszcze nie wszystkie przychodnie działają, a te, które funkcjonują, przyjmują mniej pacjentów niż przed pandemią, szczególnie ważne stają się tzw. zdalne wizyty. To najczęściej kombinacja systemów wideokonferencyjnych, czatów czy rozmów telefonicznych z mniej lub bardziej zaawansowaną diagnostyką na odległość oraz dostępem do cyfrowej dokumentacji pacjenta.

W Medicover z teleporad udzielanych przez lekarzy wielu specjalizacji mogą skorzystać nie tylko te osoby, które mają wykupiony abonament. Firma umożliwia zakup pojedynczej zdalnej wizyty za pośrednictwem sklepu internetowego MediStore.

Medicover, który usługi telemedyczne rozwija od kilkunastu lat, swoim pacjentom abonamentowym udostępnia porady telefoniczne w ramach 62 specjalizacji lekarskich, w tym 20 dedykowanych dzieciom.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Z myślą o pracodawcach Medicover przygotował w formie e-booków zalecenia i rekomendacje działań, jakie powinna podjąć firma, aby zapobiegać i ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, a tym samym bezpiecznie zorganizować pracę zespołu.

E-booki są przygotowane w przejrzysty i przystępny sposób, dzięki nim nie trzeba szukać informacji w wielu źródłach i zastanawiać się, które z nich są konieczne, które obligatoryjne, a które w ogóle nie dotyczą danej branży.

Z tych bezpłatnych materiałów pracodawca dowie się, jakie są nowe zasady ogólne pracy w biurze i zakładzie produkcyjnym, m.in. dotyczące dezynfekcji, zasad korzystania ze środków ochrony osobistej, odstępów, edukacji pracowników. A także jak wyglądają aktualne zalecenia dotyczące różnych form dojazdu do pracy.

Firmy mogą się też nauczyć, w jaki sposób zorganizować przestrzeń i stanowiska pracy oraz jak zmieniły się zalecenia dot. korzystania ze wspólnych przestrzeni, m.in. kuchni, stołówek, toalet, sal konferencyjnych, wind, holi, szatni.

W poradniku zwrócono także uwagę na to, jak zadbać o bezpieczny kontakt z klientem, spotkania biznesowe – jakie zasady stosować podczas spotkań, by były efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne dla wszystkich uczestników. A także na czym polega triaż i jak go zorganizować w biurze oraz w zakładzie produkcyjnym.

Zebrane rekomendacje oparte są na wytycznych zarówno polskich, jak i światowych autorytetów i instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym. Wybór i stosowanie odpowiednich narzędzi oraz środków profilaktycznych powinien pozostać w gestii pracodawcy. Podejmowane decyzje powinny być poparte najwyższą troską o zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla siebie, swoich pracowników oraz klientów.

Bezpłatne podręczniki dla pracodawców dostępne są na stronie zdrowafirma.medicover.pl. Medicover doradzi też indywidualne rozwiązania z zakresu zdrowia pracowników i bezpieczeństwa pracy. Z tej usługi do tej pory skorzystało ponad 5000 firm.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA