Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19

W połowie stycznia 2021 roku ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich Polaków.

Aktualizacja: 04.01.2021 14:44 Publikacja: 04.01.2021 14:32

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19

Foto: Adobe Stock

Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że procedura będzie prosta i bezpieczna.

Jak się umówić na szczepienie przeciw COVID-19?

Każdy dostanie e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Będą one generowane automatycznie w systemie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (listę publikujemy poniżej).

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Rejestracji będzie można dokonać jej na jeden z trzech sposobów: przez infolinię (nr telefonu: 989 lub 22 62 62 989), u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Po zarejestrowaniu się pacjent otrzyma e-skierowanie. Informacja, gdzie i kiedy trzeba się zgłosić na szczepienie przyjdzie SMS-em. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em. Nie będzie więc konieczności ponownej rejestracji na drugą dawkę szczepionki (ma być podana po 21 dniach).

Czytaj także:

Szczepionka przeciw koronawirusowi: Pytania i odpowiedzi

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Punkty szczepień przeciw COVID-19 mają zostać otworzone w każdej gminie. Lista placówek, które będą wykonywały szczepienia w ramach narodowego programu szczepień ma zostać opublikowana na stronach gov.pl po zakończeniu naboru, który został przedłużony do 14 stycznia.

- przychodniach (POZ),

- szpitalach,

- szpitalach rezerwowych,

- u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Procedura szczepień krok po kroku

1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.

3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.

4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Od kiedy można się zaszczepić?

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

Etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że procedura będzie prosta i bezpieczna.

Jak się umówić na szczepienie przeciw COVID-19?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień