fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: Turcy już w grudniu będą się szczepić przeciwko COVID-19?

Stambuł
AFP
Minister zdrowia Turcji, Fahrettin Koca ogłosił, że szczepienia z użyciem eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 mogą rozpocząć się w kraju już w grudniu. Wcześniej Koca ogłosił zawarcie porozumienia z chińskim koncernem Sinovac na dostarczenie 50 mln dawek szczepionki tego koncernu, CoronaVac. Pierwsze dawki tej szczepionki mają dotrzeć do Turcji po 11 grudnia.

Szczepionka Sinovac jest oparta na nieaktywnych cząstkach koronawirusa a nie - jak szczepionki koncernów Pfizer i Moderna - na fragmencie RNA wirusa SARS-CoV-2.

Wyniki trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki Sinovac nie zostały jeszcze upublicznione.

Mimo to Koca zapowiadał, że zgoda na użycie tej szczepionki może być wyrażona, jeżeli tureckie laboratoria potwierdzą, że jest ona bezpieczna.

- Jeśli sprawy rozwiną się pozytywnie, tak się spodziewamy, Turcja będzie wśród pierwszych krajów świata, które rozpoczną szczepienia - zapowiedział w czwartek turecki minister zdrowia.

Pracownicy ochrony zdrowia, obywatele w wieku powyżej 65 lat i pensjonariusze domów opieki społecznej będą wśród pierwszych osób, które otrzymają szczepionkę przeciwko COVID-19 w Turcji.

Kolejne zaszczepione grupy to pracownicy kluczowych przedsiębiorstw oraz osoby powyżej 50. roku życia z chorobami współistniejącymi.

W dalszej kolejności szczepionkę otrzymają osoby mające mniej niż 50 lat, które cierpią na co najmniej jedną chorobę współistniejącą.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że szczepionka będzie w Turcji bezpłatna.

W listopadzie "The Lancet" opublikował badanie wskazujące, że skuteczność szczepionki Sinovac jest umiarkowana.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA