Reklama
Rozwiń

Prof. Flisiak: Epidemia wygaśnie wraz z nastaniem lata

Delikatna stabilizacja, która jest bardzo krucha i w każdej chwili może się załamać - mówił o obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce prof. Robert Flisiak, członek doradzającej premierowi ws. pandemii Rady Medycznej w rozmowie z TVN24.

Aktualizacja: 26.11.2020 10:22 Publikacja: 26.11.2020 07:28

Prof. Flisiak: Epidemia wygaśnie wraz z nastaniem lata

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Patrzę z optymizmem w przyszłość. To kwestia czasu, kiedy epidemia wygaśnie - zaznaczył prof. Flisiak. - Wraz z nastaniem lata epidemia wygaśnie - dodał.

- Uczymy się w cyklu rocznym tej epidemii i wiemy, że spadki zaczęły się w maju. Wszystkie czynniki - szczepionki, przechorowanie COVID-19, dłuższe dni, więcej promieni ultrafioletowych będzie sprawiać, że zaczniemy zapominać o epidemii - ocenił prof. Flisiak.

Prof. Flisiak mówił jednocześnie, że obawia się, iż odsetek osób nie chcących poddać się testom na COVID-19 jest coraz większy.

- To źle, ponieważ może skończyć się zbyt późnym podjęciem leczenia - stwierdził.

- Jestem za tym, aby testować masowo pod warunkiem, że mamy możliwość potem zrobić coś z tą wiedzą - mamy możliwości organizacyjne do zapewnienia kwarantanny dla wszystkich, u których zostaną wykryte zakażenia - mówił prof. Flisiak.

Prof. Flisiak przyznał, że największą trudnością jeśli chodzi o sytuację epidemiczną jest wykrywanie osób, będących na 1-3 dni przed wystąpieniem u nich objawów COVID-19. - Wtedy zakaźność jest najwyższa, to sytuacja inna niż w przypadku pierwszego wirusa SARS czy MERS - mówił.

- 30 tysięcy testów? To za mało. Każda liczba wyższa będzie lepsza - tak prof. Flisiak odpowiedział na pytanie czy obecnie wykonywana w Polsce liczba testów na COVID-19 jest odpowiednia.

- Ja bym chyba już teraz nie podejmował decyzji o feriach. Sytuacja jest tak dynamiczna, że można było z tą decyzją poczekać - mówił również prof. Flisiak dodając, że zdania w Radzie Medycznej doradzającej ws. pandemii premierowi są podzielone. - Decyzja została podjęta, ale tę decyzję zawsze można jeszcze złagodzić. Łatwiej złagodzić niż zaostrzyć - zaznaczył.

Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski