fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Boże Narodzenie bez kolędy

Adobe stock
Do połowy listopada kurie podejmą decyzję, czy w tym roku księża ruszą z wizytą duszpasterską. Już wiadomo, że zostaną one odwołane w Katowicach.

Kolęda – to popularnie w Polsce określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub księdza w domach parafian. Jest praktykowana od wieków i odbywa się w okresie Bożego Narodzenia - przed świętami lub po nich.

Do tych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego. „Proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować – przypomina parafia św. Augustyna na warszawskich Nowolipkach.


W tym roku z powodu pandemii księża nie wszędzie odwiedzą swoich parafian. Jako pierwsza o rezygnacji z tej formy kontaktu poinformowała katowicka kuria. - Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, „od domu do domu”.  Zarówno duszpasterze, jak i wierni – będąc częścią społeczeństwa – są współodpowiedzialni za to dobre wspólne jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych – mówi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Przypomina, że duchowni nie mogą zapominać, że w wielu mieszkańców  parafii to osoby z grup ryzyka zakażenia: starsze i chore. - Pomyślmy też o dzieciach szkolnych. Swoje schorzenia ma też część duszpasterzy. Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian –mówi ks. Chromy.

Dlatego w diecezji katowickiej tegoroczne odwiedziny duszpasterskie będą ograniczone „do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy”.  - Nie mam wątpliwości, że wielu z nas nadal nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez tzw. „kolędy”, ale zauważmy, że doświadczenie braków, także w przestrzeni życia religijnego, towarzyszy nam od marca tego roku. Musimy szukać póki co innych, nie zawsze lepszych rozwiązań – tłumaczy  ks. Chromy.

Katowicka kuria zachęca kapłanów z tej diecezji do „do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne – także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych”.

Czy podobnie będzie też w innych rejonach kraju? -  Decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. Zapewne będzie przedmiotem dyskusji w gronie Rady Kapłańskiej, która odbędzie się pod koniec października lub na początku listopada – poinformował ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej. Podkreślił, że na decyzję będzie wpływać przede wszystkim sytuacja epidemiologiczna w kraju i ewentualne obostrzenia zasad bezpieczeństwa.

Z kolei Jakub Troszyński, z biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej informuje, że decyzje dotyczące wizyt duszpasterskich powinny zapaść w pierwszej połowie listopada.

- Nie sposób przewidzieć, jak będzie przebiegać epidemia koronawirusa za kilka, kilkanaście tygodni. Zalecenia Kurii muszą uwzględniać aktualną sytuację epidemiologiczną i rekomendacje służb sanitarnych- tłumaczy Troszyński

Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta, odwoływanie kolędy jest zgodne z ogólną zasadą ograniczania kontaktu.  – Kurie podejmując takie decyzje zachowują się zgodnie z rozsądkiem, nie wiedząc co w danym domu może odwiedzający go ksiądz zastać jeśli chodzi o  zakażenie koronawirusem – tłumaczy ekspert.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA