fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Rzecznik MZ: Można zakazić się na ulicy. Będą nowe obostrzenia

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Z tymi wynikami trzeba się liczyć. My przewidujemy, że te wyniki będą się utrzymywać - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, komentując rekordową liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Polsce w piątek.

W ciągu ostatniej doby w Polsce wykryto 1587 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - najwięcej od początku epidemii.

- To wynik naszego powrotu do normalności, do codziennego funkcjonowania. Mamy korki na ulicach, mamy powrót do pracy, kontaktów i interakcji mamy dużo więcej, niż na wiosnę i w lecie - mówił odnosząc się do tych wyników rzecznik resortu zdrowia.

- Ogniska są rozproszone. Często są to ogniska z imprez domowych, rodzinnych, zakładów opieki zdrowotnej - wyliczał. - Nie można powiedzieć, że mamy jedno dominujące ognisko zakażeń - dodał.

- Maseczka, dystans, higiena rąk - to jest to, co jest nam dzisiaj najbardziej potrzebnie - mówił Andrusiewicz. Dodał, że "zakazić się możemy na ulicach nie stosując rygoru sanitarnego", dlatego - jak mówił - jeśli pod gołym niebem nie jesteśmy w stanie zachować dystansu społecznego, wówczas należy "pamiętać o maseczce".

- Jeśli nie będziemy stosować maseczek - zakażeń będzie więcej, będzie ich 2 tysiące (na dobę) - ostrzegał Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia zwrócił uwagę, że do zakażeń nie dochodzi w sklepach, gdzie maski są obowiązkowe. - To dowód na to, że działają - ocenił.

Andrusiewicz zapowiedział też, że "minister zdrowia zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych". - Wkrótce pewnie się pojawią - dodał. Dopytywany stwierdził, że minister zdrowia poinformuje o takich nowych obostrzeniach w przyszłym tygodniu. 

- Te wyniki nie będą spadać. Będą z nami obecne. My z tym koronawirusem będziemy się mierzyć na co dzień - podsumował Andrusiewicz.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA