fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badanie: Jak otyłość sprzyja ostremu przebiegowi COVID-19

stock.adobe.com
Chorzy na COVID-19, którzy cierpią na otyłość, są narażeni na ostrzejszy przebieg choroby niż osoby, które nie są otyłe - wynika z analizy przeprowadzonej przez zespół kierowany przez dr. Françoisa Pattou z Uniwersytetu w Lille.

Otyłość jest wskazywana jako czynnik ryzyka przy zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 przez amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób, a także inne instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia na całym świecie. Zespół dr Pattou postanowił jednak sprecyzować jak bardzo otyłość zwiększa ryzyko ostrego przebiegu COVID-19.

W kwietniu zespół dr. Pattou rozpoczął analizę przebiegu COVID-19 u pacjentów w całej Europie. Zespół przyjrzał się 124 pacjentom z COVID-19 przyjętym na oddziały intensywnej terapii i porównał ich przypadki z 306 pacjentami przyjętymi na oddział intensywnej terapii z przyczyn innych niż COVID-19.

Okazało się, że ok. połowa pacjentów z ostrym przebiegiem COVID-19 cierpiało na otyłość - ich BMI (indeks masy ciała) wynosił ponad 30. Co czwarty pacjent miał BMI wynoszące 35 lub więcej. A jednocześnie tylko ok. 10 procent pacjentów miało BMI poniżej 25, co jest uważane za prawidłową masę ciała.

W przypadku pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej terapii z przyczyn innych niż COVID-19, odsetek otyłych był niższy. "Co czwarty był otyły, kolejne 25 proc. cierpiało na nadwagę a ok. połowy miało prawidłową masę ciała" - czytamy w oświadczeniu Europejskiego i Międzynarodowego Kongresu ds. Otyłości, na którym wyniki badania mają być prezentowane.

Jednocześnie z badania zespołu dr Pattou wynika, że im wyższy był indeks masy ciała chorego, tym cięższe były u niego symptomy COVID-19.

"Nasze dane wskazują, że szanse na ostry przebieg COVID-19 rosną wraz z indeksem masy ciała (...) niemal wszyscy pacjenci chorzy na COVID-19 z poważną otyłością kończą pod respiratorem" - pisze w oświadczeniu Pattou.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA