Kraków znalazł się w żółtej strefie. Sopot zagrożony

Zakopane nie chce rozpoczynać nauki stacjonarnej. Nie zgadza się z tym sanepid i kurator oświaty.

Aktualizacja: 28.08.2020 06:14 Publikacja: 27.08.2020 18:22

Kraków znalazł się w żółtej strefie. Sopot zagrożony

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Liczba nowych zakażeń nadal rośnie. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 887 nowych przypadkach. W trzech województwach – śląskim, małopolskim i mazowieckim dobowy wynik dodatnich testów jest trzycyfrowy. Od początku epidemii na Covid-19 zmarło w Polsce ponad 2 tysiące osób.

Rosnąca liczba zakażeń spowodowała zmiany na ministerialnej liście powiatów zaliczonych do żółtych i czerwonych stref. W sumie jest już ich 22. We czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w strefie żółtej znalazł się teraz m.in. Kraków. Na liście zagrożonych restrykcjami figuruje też Sopot.

W strefach z największą liczbą potwierdzonych przypadków zabronione jest m.in. organizowanie konferencji i targów, zawodów sportowych z udziałem publiczności, imprez kulturalnych w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązują także limity w kinach i w kościołach.

Nowy szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował także o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Mają one teraz trwać 10 dni, a nie 14. Osoby, które przebywając na kwarantannie, nie będą wykazywały oznak choroby, nie będą już poddawane testom. – Do tego, co wydarzy się we wrześniu, do potencjalnie zwiększonej liczby zachorowań musimy mieć przygotowaną infrastrukturę, aby wykonywać testy tam, gdzie one są niezbędne – tłumaczył Niedzielski.

Poinformowano także, że możliwe są kolejne zmiany w organizacji imprez. – Jeżeli nie będziemy przestrzegać na tych imprezach rodzinnych zasad, które obowiązują, będziemy zmuszeni pewne obostrzenia wprowadzić. My w tej chwili nad tym bardzo wytrwale pracujemy, jest to bardzo trudna decyzja – mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W obecnej sytuacji epidemicznej pod coraz większym znakiem zapytania staje powrót dzieci do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej twardo stoi na stanowisku, że nauka co do zasady powinna odbywać się w trybie stacjonarnym. Pierwotnie mówiono o tym, że o trybie nauki ma decydować dyrektor w porozumieniu z sanepidem, ale w praktyce służby sanitarne nie wyrażają na to zgody.

Rozważano także wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek, ale ostatecznie zdecydowano, że mogą być one zalecane tam, gdzie korytarze są wąskie.

Na tym tle wybija się Zakopane, które w środę ogłosiło, że do 28 września dzieci będą uczyły się w systemie online. Tamtejszy sanepid twierdzi, że nie wyraził na to zgody. Decyzja krytykowana jest przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak. Również minister edukacji uważa, że nie ma podstaw, aby dzieci nie wróciły do szkoły.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień