fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badacze z Hongkongu: Terapia trzema lekami leczy z COVID-19 w 7 dni

AFP
Kombinacja trzech leków antywirusowych - interferonu beta-1b, lopinaviru-ritonaviru i ribavirinu - u pacjentów z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem zakażenia koronawirusem okazuje się dwa razy skuteczniejsza od lopinaviru-ritonaviru podawanego zakażonym pojedynczo - piszą uczeni z Hongkongu na łamach magazynu "The Lancet".

Podawanie pacjentom tych trzech leków łącznie powstrzymuje COVID-19 w siedem dni - wynika z doświadczeń badaczy z Hongkongu. Terapia daje efekty niemal dwa razy szybciej niż podawanie chorym wyłącznie lopinaviru-ritonaviru.

Odkrycie badaczy z Hongkongu może być kolejnym krokiem na drodze do opracowania skutecznej terapii dla zakażonych koronawirusem.

U pacjentów z Hongkongu podawanie im antywirusowej mieszanki leków - interferonu beta-1b, lopinaviru-ritonaviru i ribavirinu okazało się "bezpieczne i efektywne" w skracaniu czasu zakażenia - okresu, kiedy w ich organizmie wykrywany jest wirus - u pacjentów z objawami od łagodnych do umiarkowanych. Miks tych trzech leków przyspieszał też powrót pacjentów do zdrowia.

- Nasze badania pokazują, że wczesne leczenie łagodnych i umiarkowanych przypadków COVID-19 kombinacją trzech antywirusowych leków może szybko zredukować liczbę cząsteczek wirusa w organizmie pacjenta, złagodzić symptomy i zredukować zagrożenie zakażenia przez pacjenta pracowników ochrony zdrowia - wylicza prof. Yuen Kwok-yung, który kierował zespołem prowadzącym badania.

- Taka terapia wydaje się bezpieczna, a pacjenci dobrze ją tolerują - dodał.

Interferon jest używany zazwyczaj do leczenia osób cierpiących na sklerozę, rivabirinu używa się przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C.

Badacze zaznaczają, że obecnie potrzebne są prowadzone na szerszą skalę badania, które pokażą jak taka terapia sprawdza się u pacjentów z ostrym przebiegiem COVID-19.

W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Hongkongu wzięło udział 127 dorosłych zakażonych koronawirusem przyjętych do jednego z sześciu publicznych szpitali w Hongkongu między 10 lutego a 20 marca. 86 z nich podano mieszankę trzech leków antywirusowych, 41 - tylko lopinavir-ritonavir.

U osób, którym podano miks trzech leków, efekty leczenia przychodziły po średnio siedmiu dniach, podczas gdy u drugiej grupy i w grupie kontrolnej - po 12.

Ponadto w pierwszej grupie symptomy choroby ustępowały średnio po czterech dniach - u drugiej po ośmiu.

Osoby, którym podawano trzy leki, opuszczały szpital po średnio 9 dniach, podczas gdy pozostali - po średnio 14,5 dniach.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA