fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Chińskie myśliwce i bombowce po "tajwańskiej" stronie cieśniny

stock.adobe.com
Tajwan poderwał myśliwce po tym jak wiele chińskich samolotów pojawiło się w pobliżu wyspy, doszło też do znalezienia się przez niektóre z chińskich samolotów po tajwańskiej stronie Cieśniny Tajwańskiej.

Do eskalacji napięcia między Chinami a Tajwanem doszło dzień po wizycie

Wcześniej pojawiła się informacja, że Chiny od piątku przeprowadzają ćwiczenia wojskowe w pobliżu Cieśniny Tajwańskiej, w odpowiedzi na obecną sytuację w tym regionie. O ćwiczeniach poinformował rzecznik resortu obrony Chin, Ren Guoqiang.

Dwa dni temu Chiny - w odpowiedzi na protesty Tajwanu - oświadczyły, że ćwiczenia wojskowe u południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu, które odbyły się w ubiegłym tygodniu były "koniecznym działaniem", aby chronić suwerenność Chin. Tajwan określił ćwiczenia mianem prowokacji.

W czwartek wizytę na Tajwanie złożył podsekretarz stanu USA ds. stosunków gospodarczych Keith Krach.

W sierpniu na Tajwan przyleciał sekretarz ds. zdrowia USA, Alex Azar, który był najwyższej rangi przedstawicielem administracji USA na Tajwanie od czterech dekad. Wówczas myśliwce chińskich sił powietrznych znalazły się po tajwańskiej stronie Cieśniny Tajwańskiej i były namierzane przez systemy rakietowe tajwańskiej obrony przeciwlotniczej.

W piątek resort obrony Tajwanu poinformował, że 18 chińskich samolotów znalazło się w pobliżu wyspy i przekroczyło środek cieśniny Tajwańskiej.

Chodzi o dwa bombowce H-6, osiem myśliwców J-16, cztery myśliwce J-10 i cztery myśliwce J-11, które wleciały z kierunku południowo-zachodniego w obszar strefy identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu.

Tajwan poderwał myśliwce a baterie artylerii przeciwlotniczej zaczęły namierzać chińskie samoloty.

Tajwański "Liberty Times" poinformował, że siły powietrzne Tajwanu podrywały myśliwce aż 17 razy w ciągu czterech godzin w związku z aktywnością chińskiego lotnictwa.

Chiny ostrzegały już wcześniej o tym, że muszą odpowiedzieć na wizytę Kracha na Tajwanie.

W ubiegłym miesiącu, gdy Tajwan odwiedzał sekretarz Azar, chińskie myśliwce również znalazły się po tajwańskiej stronie Cieśniny Tajwańskiej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA