fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Chiny: Ćwiczenia w pobliżu Tajwanu były konieczne

Dmitriy Pichugin / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Chińskie ćwiczenia wojskowe u południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu, które odbyły się w ubiegłym tygodniu były "koniecznym działaniem", aby chronić suwerenność Chin - oświadczył Pekin po tym jak Tajwan określił ćwiczenia z udziałem okrętów i lotnictwa mianem "poważnej prowokacji".

Chiny, które uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu odzyskania kontroli nad wyspą, w ostatnim czasie zwiększyły aktywność wojskową w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, co władze w Tajpej postrzegają jako próbę zastraszenia i zmuszenia do podporządkowania się Pekinowi.

Tajwan potępił ubiegłotygodniowe, dwudniowe ćwiczenia chińskiej armii, które miały mieć miejsce w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu, pomiędzy Tajwanem a kontrolowanym przez Tajwan archipelagiem Dongsha Qundao.

W ćwiczeniach miały brać udział chińskie myśliwce Su-30 i J-10.

Tymczasem Ma Xiaoguang, rzecznik chińskiego Biura ds. Tajwanu komentując te ćwiczenia stwierdził, że Tajwan jest "uświęconą" i nieodłączną częścią Chin.

Jak dodał ćwiczenia chińskiej armii były "koniecznym działaniem" w związku z obecną sytuacją w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Ich celem miało być "strzeżenie suwerenności Chin".

Ma dodał, że ćwiczenia były wymierzone w "ingerencję obcych sił w regionie". Podkreślił, że rząd Tajwanu pozwala antychińskim, zachodnim siłom na "granie kartą Tajwanu" a Tajpej stał się "pionkiem powstrzymującym rozwój Chin".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA