fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Camerimage

Tarantino i Richardson na festiwalu w Toruniu

Shutterstock
9 listopada w Toruniu zacznie się 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. W tym roku organizatorzy EnergaCAMERIMAGE zapewnili festiwalowi prawdziwie gwiazdorską obsadę.

Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser odbiorą Robert Richardson i Quentin Tarantino.

Tarantino, kiedyś chłopak z wypożyczalni wideo, dzisiaj hollywoodzka legenda jest autorem m.in. „Wściekłych psów”, „Pulp Fiction”, „Jackie Brown”, „Kill Billa” „Bękartów wojny”, „Django”. Jego filmy były łącznie 24 razy były nominowane do Oscarów, zdobyły 5 statuetek, w tym dwa za scenariusze (do „Pulp Fiction” i „Django”). „Pulp Fiction” zostało również uhonorowane Złotą Palmą w Cannes.

Robert Richardson wyrobił sobie reputację ambitnymi, wymagającymi emocjonalnie filmami osadzonymi w gnębionym traumatycznymi konfliktami Salwadorze („Salwador”), rozdartym wojną Wietnamie („Pluton”) czy w samym sercu betonowo-elektronicznej dżungli Wall Street („Wall Street”). Jest też autorem zdjęć m.in. do „JFK”, „Pomiędzy niebem a ziemią”, „Kasyno”, „Aviatora”, „Wyspy tajemnic”, „Hugo i jego wynalazku”.

Tarantino i Richardson zaprezentują na zakończenie festiwalu w Toruniu swój wspólny film „Dawno temu... w Hollywood”.

Nagrodę EnergaCAMERIMAGE dyrektor imprezy Marek Żydowicz skomentował: "Duet ten zachwycił dylogią 'Kill Bill', stworzył alternatywną wersję II wojny światowej w 'Bękartach wojny', dokonał dekonstrukcji amerykańskich mitów w 'Django', ukazał na taśmie 70mm piękno westernu w 'Nienawistnej ósemce'. Z kolei 'Pewnego razu... w Hollywood' to poruszająca do żywego i jednocześnie podnosząca na duchu opowieść o Los Angeles na przełomie dwóch epok. Robert Richardson i Quentin Tarantino opowiadają ciekawe, wizualnie imponujące historie, które służą za przypomnienie, dlaczego wielu z nas zakochało się w kinie. Przyznajemy im tę nagrodę z ogromną przyjemnością".

Na festiwal przyjadą również w tym roku m.in. Richard Gere, Edward Norton, Danny De Vito, Darren Aronofsky i wielu innych znakomitych gości, przede wszystkim wybitnych światowych operatorów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA