fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Amerykański system podatkowy traci na efektywności

Bloomberg
Z powodu cięć budżetowych amerykański fiskus kontroluje coraz mniej PIT-ów swoich obywateli. “Przestajemy być efektywni” – ostrzega szef amerykańskiej skarbówki John Koskinen.

Z danych zamykających rok fiskalny 2015 (który zakończył się 30 września br.) wynika, że Internal Revenue Service, czyli federalny urząd skarbowy USA, przeprowadził w minionym roku audyt 1,23 miliona PIT-ów. To zaledwie 0,84 proc. wszystkich zeznań podatkowych złożonych przez Amerykanów.

Spadek liczby audytów do najniższego poziomu od 11 lat to rezultat cięć w budżecie IRS narzuconych przez Kongres. Jeszcze w 2010 roku skarbówka sprawdziła 1,58 miliona zeznań, czyli 1,11 proc. wszystkich PIT-ów – o 23 proc. więcej niż obecnie. Czwarty rok z rzędu wskaźnik sprawdzanych zeznań podatkowych utrzymywał się poniżej 1 proc.

Dramatycznie spadła też suma podatków ściąganych w wyniku audytów. W tym roku wyniosła zaledwie 7,32 miliarda dolarów, co jest najniższą wartością od 2002 roku. Dla porównania, przychody IRS z audytów wynosiły w latach 2005-2010 średnio 14,7 mld dol. rocznie, aby w kolejnej pięciolatce obniżyć się do 10,5 mld dol. rocznie – wynika z oficjalnych danych.

Komisarz IRS John Koskinen ostrzegł także podatników, że w tym roku jakość usług podatkowych świadczonych przez jego urząd jeszcze się pogorszy, jeśli Kongres nie zwiększy budżetu agencji. Redukcje personelu wymuszone przez cięcia dramatycznie utrudniły kontakt Amerykanów z fiskusem. Tylko w ubiegłym roku urzędnicy IRS nie byli w stanie odebrać 8,8 miliona połączeń telefonicznych od podatników dzwoniących do doradców Internal Revenue Service z pytaniami dotyczącymi PIT-ów. W najgorętszym okresie wypełniania zeznań skarbówka była w stanie odpowiedzieć na 40 proc. telefonów od osób poszukujących pomocy.

"Przy obecnych projektach znajdujących się w Senacie i Izbie (Reprezentantów) będzie jeszcze gorzej, jeśli w ogóle jesteście sobie to w stanie wyobrazić" – mówił szef IRS do uczestników konferencji prawników i doradców podatkowych w Waszyngtonie.

Koskinen nie ukrywał zaniepokojenia obecną sytuacją. "Jeśli ludzie będą myśleć, że nie zostaną złapani przy oszukiwaniu, ale będą wściekli, bo nie będą mogli otrzymać od nas oczekiwanej pomocy, cały system będzie zagrożony. Ucierpi zasada dobrowolnego podporządkowania się obowiązkowi podatkowemu" – ostrzegał szef IRS podczas konferencji American Institute of Certified Public Accountants.

IRS nie może sobie poradzić także z bezpieczeństwem swoich danych. W rękach cyberzłodziei znalazły się dane setek tysięcy podatników. Oszuści wyłudzili od skarbówki co najmniej 39 milionów dolarów wypełniając fałszywe zeznania podatkowe i pobierając fikcyjne zwroty podatkowe.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA