Resort finansów poinformował ponadto, że ulgi podatkowe dla osób świadczących usługi w domu zostaną wprowadzone od 2017 r. dla wszystkich gospodarstw domowych, co docelowo będzie oznaczać dodatkową pomoc miliarda euro.

Obniżenie podatków nastąpi poprzez zmniejszenie o 20 proc. podatku dochodowego dla osób samotnych, rozwiedzionych lub owdowiałych zarabiających do 1700 euro netto; próg ten zostanie podwojony dla par i powiększony w zależności od liczby członków rodziny. Średnia korzyść wyniesie 200 euro na gospodarstwo domowe — szacuje resort.

Z zamiany progu na usługi świadczone w domu skorzystają osoby o skromnych dochodach, zwłaszcza niepełnosprawni i emeryci, które nie korzystały z tego, bo nie podlegały opodatkowaniu. Powinno z tego skorzystać ok. 1,3 mln gospodarstw domowych. Resort ocenia, że nowa decyzja pozwoli stworzyć docelowo 30 tys. miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin w sektorze pomocy świadczonej w domu.

Co do firm, projekt ustawy przewiduje zgodnie z zapowiedziami podwyższcie o 6-7 proc. ulg podatkowych dla zwiększających zatrudnienie, na łączną sumę 3,3 mld euro, i obniżenie z 33 do 28 proc. progu dla małych i średnich firm osiągających zyski do 75 tys. euro. Objęcie wszystkich podmiotów niższym progiem 28 proc. jest przewidziane do 2020 r.

Resort podkreślił, że niższy próg 15 proc. dla firm o obrotach do 7,63 mln euro rocznie będzie nadal obowiązywać w nie zmienionej postaci, tzn. dla początkowych 38 120 euro zysku.