Powołana w ten sposób grupa zajmie się szczególnie opracowaniem skutecznych systemów podatkowych dla krajów rozwijających się. Nową inicjatywę ogłoszono we kilka tygodni po ujawnieniu afery z "Panama papers", która rzuciła światło na korzystanie na szeroką skalę z rajów podatkowych i firm-wydmuszek, co pozwalało firmom i zasobnym osobom fizycznym odpisywać część majątku lub zysków od opodatkowania

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20, którzy spotkali się w Waszyngtonie z okazji wiosennej sesji MFW i BŚ zobowiązali się zająć się tym problemem.

Współpraca czterech ważnych instytucji międzynarodowych ma na celu dostarczenie krajom rozwijającym się "skrzynki z narzędziami", aby pomóc im we wdrożeniu rozwiązań przyjętych w ramach wspólnego projektu OECD i G20 dotyczącego walki z kurczeniem się podstawy do opodatkowania i z transferowaniem zysków (BEPS).

"Projekt BEPS przewiduje rozwiązania pozwalające władzom publicznym likwidować luki w obowiązujących międzynarodowych przepisach fiskalnych, wykorzystywane przez korporacje do ukrywania swych zysków lub do sztucznego przenoszenia ich do krajów o niskich progach podatkowych albo żadnych, gdzie prowadzą niewielką działalność gospodarczą albo wcale" -wyjaśniła OECD.

Nowa instancja będzie zbierać się trzy razy w roku na marginesie dużych międzynarodowych spotkań gospodarczych, jak sesje MFW i BŚ.