fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Amerykanie uszczelniają przepisy podatkowe

Bloomberg
Departament Skarbu USA kończy prace nad nowymi przepisami mającymi zwalczać korzystanie z firm-wydmuszek dla unikania płacenia podatków — ogłosił minister Jack Lew.
W komunikacie przekazanym MFW wyjaśnił, że jego służby pracują nad tekstem, który zmusi banki do ujawniania osób uprawnionych do nowych spółek zakładających konta w tych bankach.
— Ponadto zamierzamy zaproponować przepisy, które zmuszą wszystkich uprawnionych do jednoosobowych przedsiębiorstw z ograniczoną odpowiedzialnością do samorzutnego zgłaszania się we władzach podatkowych IRS, co wypełni lukę, z jakiej niektórzy korzystali — dodał.
W niecałe 2 tygodnie po opublikowaniu „Panama papers" ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20 zagrozili karami raje podatkowe, które nie dostosują się do automatycznej wymiany informacji. Dali sobie termin do lipca na sporządzenie listy krajów, których systemy prawne nie skłaniają do współpracy.
- Zostaną rozważone przez członków G20 działania obronne przeciwko podmiotom nie współpracującym", jeśli nie dojdzie do postępu w kwestii podatków — stwierdzono w komunikacie G20. Jack Lew podkreślił, że Stany popierają bez zastrzeżeń apele o automatyczną wymianę informacji finansowych.
Przygotowywane nowe reguły amerykańskie dotyczące firm-wydmuszek uzupełnią ogłoszone kilka dni wcześniej przez Waszyngton działania zniechęcające do tzw. inwersji podatkowej. Polega ona na przejmowaniu przez firmy z USA firm w innych krajach i przenoszenie tam swego domicylu podatkowego, aby korzystać z niższych progów.
Zapowiedź tych działań odegrała rolę w rezygnacji z fuzji za 160 mld dolarów amerykańskiego Pfizera z Allerganem w Dublinie, co pozwoliłoby Amerykanom korzystać z irlandzkiego podatku 12,5 proc. zamiast 35 proc. w Stanach.
- Uchylanie się od płacenia podatków i inwersja fiskalna szkodzą budżetowi USA, naruszają równość naszych systemów podatkowych i hamują światowy wzrost gospodarczy — stwierdził Jack Lew.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA