fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

#RZECZoBIZNESIE: Paweł Cybulski: Odejdziemy od nadmiaru uciążliwych kontroli podatkowych

tv.rp.pl
Dzięki JPK idziemy w dobrym kierunku odejścia od papierowych rozliczeń i nadmiaru uciążliwych kontroli – mówi Paweł Cybulski, wiceminister finansów, gość programu Marcina Piaseckiego.

26. lutego minął termin, do którego nawet najmniejsi przedsiębiorcy po raz pierwszy musieli przesłać fiskusowi Jednolity Plik Kontrolny.

- Bilans jest bardzo dobry. Rzeczywistość przerosła oczekiwania. Zostało ok. 9 proc. podatników, którzy nie złożyli JPK. To jest bardzo dobra liczba. Czesi w podobnej sytuacji mieli 16 proc. - mówił Cybulski.

- W tej chwili mamy złożone 1,7 mln plików. Z tej liczby mogą dublować się informacje, będą korekty i nieporozumienia. Mamy ok. 1,5 mln potwierdzeń odbioru. System jeszcze wszystko zlicza – dodał.

Gość przyznał, że trudno powiedzieć ile dokładnie powinno być tych plików, bo mamy dynamiczny system rejestracji podmiotów. - Optymistycznie zakładamy, że nie złożonych plików będzie 5-6 proc. - wyliczył.

- Zakładamy, że część ludzi miała problemy z wysłaniem pliku. Przy składaniu była duża gorączka, zwłaszcza w ostatnie dni. Pierwsze miesiące dla urzędów i podatników będą bardzo trudne. Przewidujemy dalszą akcję informacyjną, pomoc i wsparcie – dodał.

Cybulski podkreślił, że państwo na razie nie chce za bardzo karać.

- Przez pierwsze miesiące chcemy być liberalni i zacząć od edukacji. Jeśli widzimy dobrą wolę podatnika i jego niemoc musimy wyjść naprzeciw – mówił.

Przypomniał, że podatnicy często chcieli korzystać z infolinii i zdalnej porady. - Momentami okres oczekiwania na informację wynosił 15 min. Mniej było osobistych wędrówek do urzędów skarbowych – tłumaczył.

- Jeśli ktoś nie dopełnił jeszcze obowiązku może to zrobić bez sankcji karnych jeśli udowodni, że ma problemy – dodał.

Cybulski zaznaczył, że obowiązek JPK to początek uporządkowania sfery rozliczeń pomiędzy urzędami a podatnikiem. - Będziemy odchodzili od deklaracji VAT-7, bo jest to powielenie informacji z JPK. Później chcemy odejść od rocznych zeznań podatkowych – mówił.

- Myślę, że idziemy w dobrym kierunku odejścia od papierowych rozliczeń i nadmiaru uciążliwych kontroli – dodał.

Zespół do spraw trudnych

- Ten zespół będzie rozwiązywał najtrudniejsze sprawy, o których jeszcze nie mówią przepisy podatkowe, a dzieje się krzywda – tłumaczył Cybulski

- Podatnicy często nie dokonują pewnych formalności. Np. dwutygodniowa zwłoka nie rodzi szkody dla Skarbu Państwa, ale rodzi wielkie konsekwencje dla kieszeni podatnika. Czasem jakieś drobne niedopełnienie obowiązku powoduje duże straty materialne w kieszeni podatnika. Warto nad tym popracować – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA